Провинция Анхуей – земя между Дългата и Жълтата река
Територията на провинция Анхуей е 139 400 кв. км – малко по-голяма от България. Намира се в югоизточната част на Китай, по долното течение на река Яндзъ, която заедно с река Хуанхъ разделя провинцията на три естествени региона: равнината Хуайбей (на север от Хуанхъ), хълмистата част Дзян Хуай (между Яндзъ и Хуанхъ) и планинската верига Дзяннан (на юг от Яндзъ). На север от река Хуанхъ теренът е равнинен и е част от Севернокитайската равнина. Населението на провинцията е към 61 милиона души – около 5 процента от жителите на огромната азиатска страна. Същевременно това е една от високоразвитите в икономическо отношение географски зони на Китай.
Провинция Анхуей е създадена през шестата година от управлението на императора Канси от династията Цин (1667), но преди обособяването на провинцията тази земя има дълга история и тук са намерени следи от човешка дейност отпреди 20 000 години.
В наши дни Анхуей се развива бързо и от 2010 г. става част от китайската икономическа зона на делтата на река Яндзъ, която е най-развитата област на Китай. А столицата Хъфей е определена като подцентрален град на тази икономическа зона след Шанхай, Нанкин и Ханджоу.
Икономиката на провинцията е добре развита благодарение на плодородната земя на Анхуей. Тук се отглеждат ориз, пшеница, грах, боб, тютюн, фъстъци, а също и черен чай „Цимен“, зелен чай „Тунси“ и други. Общата обработваема земя на провинцията е 5,74 милиона хектара и е подходяща за разнообразни земеделски култури. Има изградена много добра система за напояване и за предотвратяване на наводненията. В провинцията има 3,6 милиона хектара гори с разнообразни видове растения, 91 вида диви животни, които са под национална защита. Най-ценните от тях са алигаторите в Яндзъ.
В провинцията има над 40 вида полезни изкопаеми – въглища, желязо, мед, манган, както и сяра, варовик, калцит, глина, бентонит. Мините за въглища Хуайнан и Хуайбей са най-високопроизводителните в Южен Китай.
Автомобилостроенето е една от най-силно развитите индустрии в Анхуей. Произвеждат се и много уреди за домакинството – хладилници, перални, цветни телевизори, климатици и др. Тук има обособени няколко зони за икономическо и технологично развитие, разположени в градовете Хъфей и Уху.
Благодарение на мрежата от магистрали в Анхуей човек може бързо да стигне до много от големите градове в Китай, като Шанхай, Нандзин, Суджоу, Чанджоу и други. На територията на провинцията е изградена и най-гъстата жп мрежа в Източен Китай.
Брутният вътрешен продукт на провинцията за 2022 г. е 4,51 трилиона юана (670 милиарда щ. д.), което бележи ръст от 3,5%.
Хъфей е столицата на провинцията и най-голям град.
Той е развит административен, индустриален, търговско-икономически, научно-образователен и древен културно-исторически център на страната. Днес тук живеят повече над 8 млн. души.
Хъфей е също така голям център на производството на автомобили, енергоспестяващо оборудване и на много нови видове материали. Това е най-голямата промишлена база на Китай за производство на домашна електроника.
В Хъфей заслужава да се види Мемориалният музей на Бао Гун – знаменития и неподкупен съдия от династията Северна Сун, родом от града. Той е придобил национална популярност и уважение със своята принципност, честност и непреклонно спазване на закона.
Град Бънбу – едно от огнищата на китайската цивилизация
Районът, където е разположен днешният Бънбу, се смята за едно от огнищата на китайската цивилизация. Тук, на бреговете на река Хуанхъ, са открити следи от ранни културата на хора, живели преди повече от 7300 години. А в новата история Бънбу става известен като промишлен център.
Най-интересното, което новодошлият обаче може да узнае тук, е свързано с Изследователския център по въпросите на производството на стъкло. Оказва се, че зад обикновената дума „стъкло“ се крие цяла индустрия от най-нови технологии.
Стъклото, разработвано и произвеждано в Бънбу, се употребява в най-съвременните отрасли на промишлеността – самолетостроенето, електрониката, за слънчеви батерии, в космическата промишленост. Не могат да минат без продукцията, произвеждана тук, и мобилните телефони, таблетите и така нататък, без които вече е невъзможно да си представим живота на съвременния човек.
Тонлин – разказ за древната медно-бронзова култура и за съвремието
В Китай наричат Тонлин медна или бронзова столица, благодарение на изключително богатите залежи на медна руда. Тук са запазени най-древни традиции за добив и обработка на медта и бронза – традиции съществуващи повече от 3000 години.