Провинция Дзянсу– известна със своя просперитет и богатство още от древността
От древни времена Южно Дзянсу е било известно със своя просперитет и богатство, затова вмъкването на имена като Суджоу, Янджоу и други в поезията създава ефект на мечтателност. Така правят много китайски поети през вековете. По-конкретно, славата на Суджоу (както и Ханджоу, провинция Джъдзян) води до попуулярната поговорка: 上有天堂,下有蘇杭 (горе има рай, долу има Суджоу и Ханджоу).
По същия начин, просперитетът на Янджоу кара поетите да мечтаят за: 腰纏十萬貫,騎鶴下揚州 (със сто хиляди наниза монети, увити около кръста му, възседнал жерав, той кацна в Янджоу).
Дзянсу (江苏, Jiāngsū) е крайбрежна провинция в източната част на Китайската народна република. Тя е една от водещите провинции в страната в сферата на финансите, образованието, технологиите и туризма. Столицата на провинцията е град Нанкин. Дзянсу е третата най-малка, но петата по население и най-гъстонаселената от 23-те провинции на Китайската народна република и има най-високия БВП на глава от населението и втория най-висок БВП след Гуандун.
Дзянсу граничи с Шандун на север, Анхуей на запад и Джъдзян и Шанхай на юг. Дзянсу има брегова линия от над 1000 километра по протежение на Жълто море, а река Яндзъ минава през южната й част.
Дзянсу е национален икономически и търговски център от 6-и век насам, отчасти благодарение на изграждането на Големия канал. Градове като Нанкин, Суджоу, Уси, Чанджоу и Шанхай (отделен от Дзянсу през 1927 г. и обявен за град, пряко подчинен на централното правителство) са едни от основните китайски икономически центрове.
От началото на икономическите реформи през 1990 г. Дзянсу се превръща във фокусна точка за икономическо развитие.
Приема се за една от най-развитите провинции на Китай и по измерване на индекса на човешко развитие (HDI), а номиналният БВП на глава от населението през 2021 г. достигна 137 300 юана (21 287 щатски долара), превръщайки се в първата провинция в Китай, достигнала границата от 20 000 долара.
Дзянсу е дом на много от водещите световни износители на електронно оборудване, химикали и текстил. Освен това е най-големият получател на преки чуждестранни инвестиции в Китай от 2006 г. насам.
Дзянсу също е една от водещите провинции в научните изследвания
и образованието в Китай. Към 2022 г. провинцията е дом на 168 институции за висше образование, нареждайки се на първо място сред китайските провинции. Към 2023 г. четири големи града в Дзянсу са класирани в топ 200 на света на градове по резултати от научни изследвания, проследени от NatureIndex.
През 2022 г. БВП на Дзянсу възлиза на повече от 12,29 трилиона юана
(1,83 трилиона щатски долара). Ако беше държава, към 2022 г. щеше да е дванадесетата по големина икономика, както и 19-ата по население.
В Дзянсу се намират находища на въглища, петрол и природен газ, но най-значимите минерални продукти са неметални минерали като халит (каменна сол), сяра, фосфор и мрамор. Град Сюджоу е въглищен център на Китай. Солните мини на Хуайин имат повече от 0,4 трилиона тона залежи, една от най-големите колекции от находища в Китай.
Дзянсу е исторически ориентирано към леката промишленост като текстилната и хранително-вкусовата промишленост.
От 1949 г. Дзянсу развива тежки индустрии като химическата промишленост и производството на строителни материали. Важните индустрии на Дзянсу включват машини, електроника, химикали и автомобили.
Правителството работи усилено за насърчаване на слънчевата индустрия. В Дзянсу са изградени над 100 различни икономически и технологични зони за развитие на различни видове инвестиции.
Дзянсу е туристически рай от древни времена.
Нанкин, Суджоу, Янджоу, Джъндзян, Чаншу, Сюджоу и Хуайан са известни исторически и културни градове. Шестнадесет града в провинцията са отличени като „отлични туристически градове в страната“.
Има три големи туристически центъра в Дзянсу, а именно районът на река Яндзъ, езерото Тай и местността Сюхуай (Сюджоу и Хуайан). Провинцията се гордее с 20 известни живописни зони, 23 горски парка, 6 туристически и ваканционни курорта и 461 исторически обекта под държавна и областна защита.
Деветте класически градини в Суджоу са определени от ЮНЕСКО за световно културно наследство.
През 2021 г. приходите от туризъм на Дзянсу достигат повече от 1,159 трилиона юана.
Дзянсу е известно като „земя, в която текат мляко и мед“,
която е надарена с благоприятни условия за селскостопанско производство и има различни видове култури, гори и добитък.
Провинцията разполага с обширна напоителна система, поддържаща селското стопанство, предимно произвеждащо ориз и пшеница, царевица и сорго.
Основните пазарни култури включват памук, соя, фъстъци, рапица, сусам, коноп и чай. Други продукти включват мента, бамбук, лечебни билки, ябълки, круши, праскови, мушмули, гинко. Копринените буби представляват също важна част от селското стопанство на Дзянсу. Дзянсу е важен производител на сладководна риба и други речни и морски продукти.
Развитието на индустрията за научни и технологични услуги в провинция Дзянсу поддържа добра инерция. Към днешна дата броят на организациите за научни и технологични услуги възлиза на общо 55 000 с повече от 1,2 милиона служители.
Миналата година общите приходи на индустрията за научни и технологични услуги достигнаха над 800 милиарда юана.
Мащабът на производството на провинцията поддържа първото място в страната в продължение на 8 последователни години.
а темповете на растеж от 2015 до 2017 г. надвишават средното за страната. През 2017 г. добавената стойност на индустриите над определения размер надхвърли 3,5 трилиона юана в цялата провинция, което е увеличение със 7,5 процента на годишна база, което представлява 12,5 процента от общата национална стойност и допринася с около 50 процента за икономическия растеж на провинцията.
Общите печалби надхвърлиха 1 трилион юана, което беше най-голямото в национален мащаб, което представляваше 14 процента от общия национален размер.
Приходите от индустрията за софтуер и информационни услуги достигат 923 милиарда юана,
като заемат второ място в страната. Индексът за развитие на информатизацията регистрира 78,22 в провинцията, което е трето национално място. Размерът на цифровата икономика достигна 2,39 трилиона юана, нареждайки се на второ място в страната.
Дзянсу е провинция богата на културни традиции.
Кунцю, произхождащ от Куншан, е една от най-известните и престижни форми на китайската опера. Пинтан – форма на разказване на истории, придружена от музика, и традиционната опера уси също са много популярни в Дзянсу.
Кухнята на Дзянсу е една от осемте вида традиционна китайска кухня.
Суджоу е добре известно и със своята коприна, китайска бродерия, жасминов чай, каменни мостове, пагоди и класически градини. Близкият до него град Исин е известен със своите прибори за чай, а Янджоу със своите лакирани и нефритени изделия. Юндзин от Нанкин е известен вид тъкана коприна.