Провинция Хъйлундзян – адресът на Международния фестивал на леда и снега
Хъйлундзян е провинция в Североизточен Китай. Това е най-северната и най-източната провинция на страната, като най-северната точка на Китай е в град Мохе по поречието на Амур, а най-източната точка – на кръстовището на реките Амур и Усури.
Провинцията граничи с провинция Джилин на юг и Вътрешна Монголия на запад. На север и изток Хъйлундзян граничи с Русия, като значителна част от границата минава по поречието на река Сунхуа, наричана в съседните руски територии Сунгари – това е един от най-големите притоци на Амур с дължина 1870 километра.
Сред административните деления на китайско провинциално ниво Хъйлундзян е шеста по големина с обща площ от 454 800 квадратни километра и 15-а по население.
Столицата на провинцията е известният град Харбин – през зимата там е най-студената точка в Китай и една от най-мразовитите в цял свят. Затова и всяка година, в началото на януари, тук започва пищният Международен фестивал на леда и снега.
Сред най-големите градове на провинцията са и Цицихар, Мудандзян и Дзямуси.
Хъйлундзян е земя с разнообразнатопография.
Голяма част от провинцията е доминирана от планинска верига Голям и Малък Кинган, а също и от планините Джангуанкай, Лаойе и Уанда. Веригата Голям Кинган е дом на най-голямата останала девствена гора в Китай и е важен район за китайската горска индустрия.
Източната и югозападната част на провинцията са сравнително равнинни, с ниска надморска височина и включват реките Мулин, Наоли, Сонхуа, Нен и Мудан – всички притоци на Амур, докато северният район е част от долината на река Амур.
Климатът тук е влажен и континентален, въпреки че районите в Далечния север е субарктически. Зимите са дълги и люти, със средна температура от –31 до –15° C през януари, а летата са къси и топли със средна температура от 18 до 23° C през юли.
През 2022 г. БВП наХъйлундзян е 1,59 трилионаюана (236 милиардадолара),
с БВП на глава от населението от 51 906 юана (7717 щатски долара). БВП на Хъйлундзян се покачва стабилно от 2003 г. насам, нараствайки с 37% от 2003 до 2007 гforkd.
Стойността на частната икономика достигна 234 милиарда юана през 2006 г. и представляваше 37,6 процента от БВП на провинцията. Частните предприятия в Хъйлундзян способстват за общия икономически растеж на провинцията.
Хъйлундзянимаогромнимасивиотчернапочва (чернозем), един от най-плодородните видове почви, затова тук се намират най-големите китайски насаждения от ориз, царевица и соя, с общо 14,37 милиона хектара зърнени плантации, включително 4 милиона ха оризови плантации и 5,5 милиона ха царевица.
Провинцията е и една от водещите производствени зони в Азия за японски ориз, известен с висококачествените маркови сортове ориз. Въвеждането на студоустойчиви сортове, благоприятните политики и изменението на климата допринесоха за значително увеличение на производството през последните години. Отглежданите търговски култури включват също цвекло, лен, слънчоглед.
Хъйлундзян е важен източник на дървен материал за Китай. Борът, особено корейският бор, и лиственицата, са най-важните видове дървен материал, произвеждан в Хъйлундзян. Горите се намират най-вече във веригите Голям и Малък Кинган, които са дом и на много защитени животински видове като сибирския тигър, червения жерав и риса.
КаточастотСевероизточенКитайХъйлундзян е традиционнатаиндустриалнабазанастраната.
Индустрията е съсредоточена върху добива на въглища, петрол, дървен материал, както и машиностроене и хранителна индустрия. Поради местоположението си Хъйлундзян също е важна врата за търговия с Русия.
Петролът е от голямо значение в Хъйлундзян, а петролните находища в Дакин са важен източник за цялата страна.
Въглищата, златото и графитът са други важни минерали. Провинцията има голям потенциал и за вятърна енергия, с потенциален капацитет за производство на електроенергия от 134 гигавата.
В провинцията са обособени и няколко зони за развитие като Новата и високотехнологична индустриална зона за развитие Дацин, Граничната зона за икономическо сътрудничество Хейхъ, Харбинската зона за икономическо и технологично развитие, Новата и високотехнологична промишлена зона за развитие на Харбин и други.
Показателна е биографията на урбанистичното средоточие на провинцията – столичнияградХарбин.
Въпреки че на мястото на Харбин има следи от човешко присъствие още от 22-ри век преди нашата ера, градът започва активното си развитие в края на 19-и век, когато през него минава трасето на Китайскоизточният железопътен маршрут, свързващ сибирските провинциални центрове Чита – Владивосток – Порт Артур. Дотогава град Харбин наброява около 100 хиляди души, а днес, близо един век по-късно, населението му нараства на 11 милиона.
Харбин е наричан още „Леденият град” заради суровия си зимен климат. По време на дългите мразовити месеци температурите падат под минус 30 градуса по Целзий. Тези условия създават перфектна възможност градът да увеличи своята популярност, като всяка година тук се провежда Международният фестивал на леда и снега. Ежегодният фестивал бързо превръща града в една от най-популярните зимни дестинации в Китай и е едно от четирите световни мероприятия с подобна тематика.
Единадесетмилионният Харбин е място, където се преплитат съдбите на много хора и религии. Китайският град е дом на голяма еврейска и руска общност. Ето защо визията на Харбин е великолепна смесица от ориенталски и европейски архитектурни стилове.
В градамогатдасевидятуникалнисгради, еднаоткоито е църквата „СветаСофия“, построенапрез 1907 година.
Централната улица на града „Джон Ян” е друг подходящ пример за умелото съчетаване на интернационални бизнес активности в 21-и век. Дългата над километър и половина улица приютява френски модни къщи, американски заведения за бързо хранене, японски ресторанти, руски пекарни, барокови сгради и византийски фасади.
Много от местните жители почитат будистката религия и посещават красивияхрам „ДзиЛъ“,
който е разположен на обща площ 27 570 квадратни метра.
Сред забележителностите на града са и още паркътДжаолин, паркътнаСлънчевияостров, площадът „Хонбо” и джамиятаБукуи,
обект на националното наследство, която е най-голямата сграда от остъклени плочки в провинцията.
Запаметяващо преживяване е и преминаването над река Сунхуа с въжена линия до Слънчевия остров.
Провинция Хъйлундзян има зоологически парк, наречен „Парк на сибирските тигри в Харбин“.