Програмата за изследване на Луната е постигнала ползотворни резултати
Китайският президент Си Дзинпин призова работещите в космическата индустрия на Китай да продължат да се трудят усилено и да ускорят превръщането на страната в космическа сила, предаде агенция Синхуа.
Си Дзинпин се срещна в Голямата зала на народите в Пекин с учени и инженери, участващи в изследването, разработването и тестването на лунния модул „Чан’ъ-6“ по време на неговата мисия на обратната страна на Луната. Както подчерта китайският лидер, постиженията, постигнати в рамките на програмата за изследване на Луната, олицетворяват мъдростта и упоритата работа на няколко поколения специалисти от китайската космическа индустрия, което доказва забележителния успех на страната в укрепването на научната и технологична независимост през последните години.
Той призова за насърчаване на духа на изследване на Луната, характеризиращ се с „преследване на мечти, смелост на търсенето, съвместно преодоляване на предизвикателствата и печелившо сътрудничество“, за да укрепи допълнително националното доверие и гордост на целия китайски народ и да създаде велика сила за всеобхватно насърчаване на изграждането на силна нация и осъществяване на национално подмладяване чрез модернизация в китайски стил.
Сондата „Чан’ъ-6“ беше изстреляна от Китай на 3 май 2024 г. На 25 юни модул за връщане кацна в северен Китай, доставяйки 1935,3 грама почвени проби от обратната страна на Луната.
Според председателя на КНР Си Дзинпин мисията на „Чан’ъ-6“ за първи път в човешката история е събрала проби от обратната страна на Луната, правейки пробиви в редица ключови технологии.
Това се превърна в друго значимо постижение на Китай в изследване на Космоса, както и в науката и технологиите. Събитието отбеляза важен крайъгълен камък за китайската програма за изследване на Луната, добави той.
Китайският президент посочи, че през последните 20 години програмата за изследване на Луната се е фокусирала върху ключови основни технологии и е постигнала ползотворни резултати в аспекти като научните открития, технологичните иновации, инженерните практики, прилагането на резултатите и международно сътрудничество. Програмата проправи пътя за висококачествено и рентабилно изследване на Луната, като даде значителен принос за развитието на китайската космическа индустрия и човешкото изследване на Космоса, подчерта китайският лидер.
Си Дзинпин добави, че през 75-те години от основаването на Китайската народна република космическата индустрия е израснала от слаба в силна, постигайки историческо, висококачествено и напреднало развитие.
Си Дзинпин изтъкна, че космическото пространство е обща територия на човечеството, а изследването на Космоса е обща кауза. Затова проектът за изследване на Луната винаги се е придържал към принципите на равенство, взаимна изгода, мирно използване и печелившо сътрудничество.
Китай ще задълбочи различните форми на международен аерокосмически обмен и сътрудничество и ще споделя резултатите от развитието с други страни, за да подобри управлението на изследването на космическото пространство. Така ще се направят постиженията на аерокосмическата наука и технологии по-добри за човечеството, изтъкна още китайският лидер.