Прокуратурата пак пробва да изпрати на съд групата на Резидента
Военноокръжна прокуратура – София, внесе в Софийския военен съд повторно обвинителен акт по дело за извършени престъпления по глава Първа от Особената част на Наказателния кодекс (Престъпления против републиката), съобщиха от държавното обвинение.
На съд са предадени шест лица. Те са привлечени към наказателна отговорност за това, че са членували в група за шпионство, за събиране с цел издаване на чужда държава на информация, представляваща държавна тайна и за поставяне в услуга на чужда държава, за да й служат като шпиони. Според събраните по досъдебното производство доказателства три от лицата са разгласявали чуждестранна класифицирана информация с военен характер.
Като ръководител на групата на съд е предаден бивш отговорен служител във военното разузнаване. В продължение на години той е подбирал лица, заемащи ключови постове, с достъп до класифицирана информация на Република България и нейни партньори от НАТО и ЕС. Членовете на групата са се възползвали от служебното си положение, за да събират класифицирана, служебна и друга съществена информация, представляваща интерес за чуждото разузнаване и срещу заплащане предавали информацията на ръководителя на групата. Впоследствие той и съпругата му са я предоставяли на служител от посолството на чуждата държава в гр. София.
В групата, разкрита в средата на март 2021 г., са участвали двама действащи офицери от служба „Военно разузнаване“, един ръководител на дирекция в Министерство на отбраната и един ръководен служител в администрацията на Народното събрание. Другите двама членове на групата са цивилни лица.
Припомняме, че това е вторият опит на прокуратурата да вкара делото в съда. На 21 март 2022 г. всички от групата бяха освободени от ареста с определение на Софийския военноапелативен, точно година след като бяха задържани при акция на Военната прокуратура и ДАНС. Шестимата обвиняеми получиха мерки за неотклонение “парична гаранция” от 2 хил. лв. за всеки от тях. С мотива, че са нарушени правата им по време на досъдебното производство, делото срещу бившите и действащи военни бе върнато на прокуратурата, която близо две години по-късно отново го внася в съда.
За шпионаж в полза на Русия са обвинени полковникът от запаса Иван Илиев, съпругата му Галина, която според разследването предавала информацията в руското посолство, двамата действащи към март 2021 г. военни разузнавачи Димитър Влахов и Димитър Грахов, шефът на дирекция в Министерството на отбраната полк. Петър Петров и началникът на секретното деловодство в парламента Любомир Медаров.