Проф. д-р Цветомир Димитров: Надявам се да се поучим от опита на китайските колеги
Непрекъснато расте интересът към методите и практиките на традиционната китайска медицина не само сред пациентите, но и сред болничните заведения в България. Неотдавна делегация, ръководена от директора на Университетската болница в провинция Цинхай д-р Цао Дъшан, проведе среща с директора на Първа градска многопрофилна болница в София проф. Цветомир Димитров. След срещата, специално за КМГ, разговаряме с проф. Димитров за сътрудничеството между ръководеното от него болнично заведение в българската столица и китайските му колеги. Той ни запознава с някои от договореностите по време на срещата му с директора на Университетската болница в провинция Цинхай д-р Цао Дъшан – специалист по спешна и традиционна китайска медицина. Китайският лекар бе на посещение в България, начело на делегация, в рамките на организираните от Посолството на КНР в София и Китайския културен център Дни на китайската култура, по време на които стотици българи имаха възможността да присъстват на практически демонстрации и диагностика по традиционна китайска медицина, представени от д-р Цао Дъшан. В рамките на визитата д-р Цао Дъшан осъществи и предварително договорената среща с директора на университетската Първа многопрофилна болница „Св. Йоан Кръстител” в София, по време на която бе договорено посещението на делегация от български лекари специалисти в болницата в Цинхай.
– Проф. Димитров, кажете ни, моля, повече за сътрудничеството на Първа градска болница в София и китайските Ви колеги, досега имали ли сте и други срещи и обмен с китайски колеги, освен с болницата в Цинхай, и има ли голям интерес от страна на български пациенти към традиционната китайска медицина?
– С гордост мога да споделя, че нашата болница вече има опит в сътрудничеството в областта на китайската медицина с няколко китайски болници. Още преди 7 – 8 години бяхме поканени в Шанхай от Шанхайския университет, където започнахме разговори за сътрудничеството между общинските болници в България и някои болници в Китай.
Бяхме посрещнати от ректора на Шанхайския университет и негови заместници, разговорите ни преминаха в много приятелска и топла атмосфера и набелязахме няколко проекта. За съжаление, малко след това се случи Covid пандемията и те бяха стопирани за няколко години, но сега вече продължаваме работата по тях.
У нас, като гости на нашата болница, имахме посещения на делегации от няколко китайски провинции – от Фудзиен, от Шанхай, а сега успяхме да се срещнем с директора на университетската болница в Цинхай. По време на разговорите потвърдихме желанието за сътрудничество и скоро наша делегация от специалисти – лекари в различни области – ще посети Университетската болница в Цинхай за обучение и обява на опит.
Изключително много сме заинтересовани от доброто развитие и използване на изкуствения интелект в китайските болници. И това ще бъде един от акцентите в нашия обмен. Нашият най-голям интерес е към използването на изкуствения интелект в медицината.
Според нашата информация в Китай вече има около 15 болници, които използват изкуствен интелект и са изцяло роботизирани. За мен това е бъдещето и много бих искал да черпим опит в тази област!
– Смятате ли, че Първа градска болница също би могла да въведе използването на изкуствен интелект в лечението благодарение помощта и сътрудничество с китайските колеги? И в кои области на медицината виждате най-перспективно сътрудничеството с китайските колеги?
– Да, това е бъдещето на медицината и затова съм убеден, че не само Първа градска болница, но и всяка друга болница у нас би желала да се развива в тази област.
Що се отнася до областите на сътрудничество – мога да кажа, че ние сме силни в коремната хирургия, в неврологията, в офталмологията, във вътрешните болести.
Това са част от основните специалности, по които искаме по-тясно сътрудничество с китайски колеги. Все още обаче е необходимо да има някои законодателни промени, за да може да се реализира напълно използването на различните методи на традиционната китайска медицина като акупунктура, акупресура и други специфични техники в България, но мога да кажа, че интересът към тази медицина от българските пациенти е голям.
След като наша делегация посети болницата в Цинхай, очакваме китайски специалисти да дойдат у нас и да продължим обмена на опит в различните медицински специалности.
– Освен директор на болницата, Вие сте специалист по офталмология. Как виждате използването на китайската традиционна медицина в лечението на очните болести?
– Виждам голяма перспектива за използването на изкуствения интелект в офталмологията.
И очаквам с нетърпение нашето посещение в Китай, по време на което ще видим и ще се запознаем с конкретни практики, които бихме могли да въведем в България.
По време на разговорите ни в София обсъдихме и план за обмен на специализанти между нашата болница и болницата в Цинхай, което ще допринесе за още по-успешното изучаване и след това прилагане на различните практики от китайската традиционна медицина у нас.