Проф. Модева: България е трета по културно богатство в Европа

Но страната ни не е толкова известна като дестинация за културен туризъм на фона на Гърция и Италия, отбеляза съветничката на министъра на туризма
Специализираните форми на туризъм са важни, за да може България да бъде дестинация за 4 сезона. Към Националната стратегия за устойчиво развитие на туризма до 2030 година са разработени и план за културен туризъм, а и за здравен туризъм. Очаква се скоро да бъде представен напредъкът по националната стратегия, като той ще бъде основата за обновяването на тези планове, каза професор Мариела Модева – съветник на министъра на туризма Зарица Динкова в рамките на събитие на Асоциацията на българските туроператори и туристически агенти.
“Започнахме разговора за синхронизиране на протоколните подаръци и разказа за България. Тоест всеки, ангажиран с публично говорене от институциите – държавни, местна власт или други представители, които по някакъв начин влияят върху репутацията на дестинация България – да имат синхронен разказ за това, че нашата страна е не само дестинация за морски и зимен туризъм, но също така за културен, спа, здравен, приключенски, бизнес и конгресен туризъм. Навсякъде по света вече се обръща внимание за един устойчив, зелен и достъпен туризъм, включително за хора с увреждания. Това също е проблем за част от нашите обекти”.
Министерството на туризма издава бюлетин “Култура на фокус” със съдействието на организациите за управление на туристическите райони. Той е достъпен на сайта на ведомството:
“Всеки от деветте туристически района подава ежемесечно информация за събитията. Обърнали сме се към МЗХ и към Министерството на културата да синхронизираме тези събитийни календари. През фейсбук се разпространява бюлетинът, за да имаме визия къде и какво се случва във всеки момент, което би ориентирало и туроператорите при подготовка на пакетите”.
Винопроизводството вече е включено в списъка на нематериалното културно наследство, посочи още Модева.
“Сега се подготвя наредба за поставяне на табели там, където има обекти за винопроизводство. Имаме разработени 12 винено-кулинарни дестинации, които са в интерактивна карта и най-вероятно ще бъдат надградени и вложени заедно с други, вече готови продукти, в дигиталната карта, за която много дълги години се говори. Имаме база тя да се осъществи най-сетне и да се финансира по европейски програми”.
Щандовете на България на изложенията, на които се представя туристическият продукт на страната ни, са обновени: “Много по-красиви са. Налагаме акцент върху културното наследство, върху спа дестинациите, винения туризъм…”.
България ще бъде предпочитана дестинация за Европейската асоциация на туристическите оператори за 2024 година. Инициативата ще се реализира с подкрепата на Министерството на туризма като част от маркетинговите дейности за представяне на дестинация България. Асоциацията на българските туроператори и туристически агенти членува в организацията от 15 години. Очаква се тази инициатива да допринесе за рекламата на страната. Министерството на туризма отвори за кандидатстване и процедура: “Програма за финансиране на маркетингови дейности на туристически услуги в черноморските общини в България”. По тази програма ще се работи в партньорство с местните власти. Министерството отделя 5 милиона лева от бюджета си. С идеи могат да кандидатстват 21 черноморски общини, обяви проф. Модева.
“Идеята е за следващата година да се привлекат и да бъдат бенефициенти и общини и от вътрешността на страната”.
Целта е да се преодолее така наречената “концентрация на туристическите потоци”.
България е трета по културно богатство в Европа, но не е толкова известна като Италия и Гърция като дестинация за културен туризъм, подчерта тя. Черпи се опит от тези страни, за да се заеме стланата ни достойно полагащото ѝ се място.