Путин и Моди обсъдиха сътрудничеството в сферата на атомните и квантовите технологии
Президентът на Русия Владимир Путин и премиерът на Индия Нарендра Моди обсъдиха ядрените технологии по време на посещението си на павилиона „Атом“ във ВДНХ в Москва, което се състоя на 9 юли. По време на инспекцията лидерите на двете страни се запознаха с постиженията на руската ядрена индустрия, както и с настоящи и бъдещи проекти и разработки, съобщи ТАСС.
Президентът на Русия и министър-председателят на Индия бяха посрещнати от първия вицепремиер на Руската федерация Денис Мантуров и генералния директор на държавната корпорация „Росатом“ Алексей Лихачов. Високите гости разгледаха щандовете в сектора „Съвременна ядрена индустрия“, посветени на руско-индийското сътрудничество в областта на атомната енергетика, запознаха се с възможностите за неенергийни приложения на ядрените технологии, такива като обезсоляване на вода, облъчване на семена и хранителни продукти за подобряване на качеството им, превоз на стоки по пътищата на Северно море и др.
Лидерите на двете страни изгледаха и видео-презентация за изграждането на атомната електроцентрала “Куданкулам” в южния индийски щат Тамил Наду, обучението на персонала в индийската ядрена програма, както и доставката на изотопи за индийската лунна програма и медицината.
В края на екскурзията Владимир Путин и Нарендра Моди посетиха изложбата „Атомариум“, където разговаряха с руски и индийски студенти от Московския държавен университет и Московския държавен технически университет „Н. Е. Бауман“, МИФИ и МЭИ.
В чест на посещението на министър-председателя на Индия в Москва пресслужбата на държавната корпорация „Росатом“ подготви справочни материали за развитието на двустранното сътрудничество в атомната индустрия и други високотехнологични области.
В материалите се пояснява, че специализирани специалисти от Руската федерация и Индия подготвят технически спецификации за изграждането в Индия на нова атомна електроцентрала по руски дизайн с усъвършенствани реакторни установки ВВЕР-1200, които са най-новата разработка на „Росатом“, създадена на базата на реактора ВВЕР-1000, който е задействан в проекта АЕЦ „Кунданкулам“.
В материалите се посочва също, че Русия и Индия обсъждат изграждането на новия обект на още шест мощни атомни електроцентрали, както и атомни централи с малка мощност.
„Можем да ви дадем цялата строителна част“, каза ръководителят на „Росатом“.
През април специалистите на „Росатом“ са предали на индийските си колеги информация за решенията в областта на плаващите атомни електроцентрали. Освен това страните проучват възможностите за сътрудничество в нови индустрии от взаимен интерес, а по-специално квантовите технологии.
„Росатом“ и индийските предприятия активно проучват перспективите за сътрудничество в областта на квантовите изчисления, включително създаването на квантови компютри“, съобщиха от „Росатом“.
Следва да се отбележи, че Русия и Индия активно си взаимодействат по текущи проекти. Така например индийски компании участват в изграждането на атомната електроцентрала „Рупур“, която „Росатом“ изгражда в Бангладеш. Компанията Paharpur Cooling Towers пък изгражда всичките четири охладителни кули и двете помпени станции на енергийните блокове.