Путин: Русия защитава народите на републиките в Донбас в съответствие с Устава на ООН
Непосредственият повод беше пълният отказ на днешните украински власти да изпълнят Минските споразумения и непрекъснатите атаки с многобройни жертви срещу републиките на Донбас в продължение на осем години, припомни президентът на Русия
Русия не е започнала войната в Донбас, а се опитва да я спре, заяви в интервю за журналиста Павел Зарубин руският президент Владимир Путин. Той също така отбеляза, че Русия защитава народните републики на Донбас в съответствие с Устава на ООН. Страната ги призна, виждайки безполезността на изпълнението на Минските споразумения от Украйна. В интервюто Путин каза, че Джо Байдън е предпочитаният от Русия президент на САЩ, държавният секретар Антъни Блинкен е „наш човек“, а също така сподели впечатленията си от интервю с американския журналист Тъкър Карлсън.
Важно е, че западните лидери се запознаха с интервюто на Путин с американски журналист: “Хубаво е, че те гледат и слушат какво говоря. Ако днес по някаква причина, свързана с тях, ние не можем да водим пряк диалог, тогава трябва да сме благодарни на г-н Карлсън за факта, че можем да направим това чрез него като посредник”, каза руският президент. Той добави, че не се е насладил напълно това интервю, тъй като се е готвел да отговаря на остри въпроси, а Карлсън „избра друга тактика“ – „изненадващо за западен журналист, той се оказа търпелив“. Путин смята, че е възможно Карлсън да бъде арестуван в Съединените щати. “От гледна точка на самия Карлсън това би било тъжно (…). Но от гледна точка на това да накараме хората по целия свят да разберат какво е съвременна либерално-демократична диктатура, това вероятно не би било лошо. Тогава ще покажат истинското си лице”, каза Путин.
Според него западните лидери изкривяват думите му за причините за специалната военна операция в Украйна. „Не съм казвал, че началото на нашата специална военна операция в Украйна е свързано със заплахата от нападение на НАТО срещу Русия“, каза той. „Ние, разбира се, бяхме и сме притеснени от възможността Украйна да бъде привлечена в НАТО, тъй като това застрашава нашата сигурност”, добави Путин. Непосредственият повод беше пълният отказ на днешните украински власти да изпълнят Минските споразумения и непрекъснатите атаки с многобройни жертви срещу републиките на Донбас в продължение на осем години, обясни той. Президентът припомни, че ДНР и ЛНР са се обърнали към Москва с молба за признаване, „виждайки безполезността на решаването на въпроса в рамките на Минските споразумения“. “Ние ги признахме, след това сключихме споразумение с тях, добави държавният глава. Ние изпълнихме нашите задължения в съответствие с Устава на ООН”.
Байдън като президент на Съединените щати е за предпочитане за Русия: “Той е по-опитен, предсказуем човек, той е политик от старата школа. Но ние ще работим с всеки американски лидер, който ще се ползва с доверието на американския народ“, каза руският президент.
Путин отказа да коментира дебатите в САЩ за възрастта на Байдън. Той отбеляза само, че при срещата му с Байдън в Швейцария преди три години вече се е говорело, че Байдън има затруднения, но “не видях нищо такова”. Путин разказа, че при лична среща с Байдън не е забелязал никакви признаци на недееспособност: „Е, да, той погледна своя лист хартия. Честно казано, аз погледнах моя. (…) Но фактът, че той се е ударил някъде, докато е излизал от хеликоптер, че си е ударил главата – добре, кой от нас не си е удрял главата някъде? Нека той пръв да хвърли камък по него”, добави Путин. Това, което трябва да гледаме е, че политическата му позиция и позицията на сегашната (американска) администрация е изключително погрешна и вредна”, добави президентът.
Истанбулските споразумения между Москва и Киев можеха отдавна да сложат край на конфликта, ако не бяха провалени. подчертава още Путин в интервюто. Той се позова на изказване на Давид Арахамия, ръководител на фракцията на президентската партия “Слуга на народа” в украинския парламент. “Самият Арахамия го каза”, посочи Путин, според когото споразуменията са били прекратени от Запада. “Той каза това, което мисли. Защо го каза, не знам, но такъв откровен човек. Той каза, че ако бяхме тръгнали към пълно изпълнение на споразуменията, които възникнаха в Истанбул, войната щеше да спре преди година и половина”.
Единственото, за което руският президент съжалява по отношение конфликта в Украйна е, че не е започнала “активни действия по-рано”. Първоначално Москва се опитваше да реши конфликта с мирни средства, с помощта на споразуменията от Минск, но Западът не е имал намерение да ги изпълнява, отбеляза Путин.
Държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен, говорейки за еврейските погроми в Руската империя, всъщност признава “Киев и околните територии” за изконно руски: “Явно г-н Блинкен е наш човек. Напразно той прави такива публични изявления. Това може да доведе до провал.”
“На няколко пъти той говори за това, за това, че неговите роднини, неговият прадядо са избягали от Русия заради еврейските погроми. И в различни страни по света, в Европа, в Щатите, тази тема постоянно се повдига, повдига се с цел да се демонизира Русия – да се покаже какви варвари, какви мошеници и разбойници живеят тук”, каза руският лидер. “Всъщност, ако погледнете какво каза днешният държавен секретар, погледнете не политическите лозунги, а същността на проблемите, които се случиха, тук много неща стават ясни”, посочи Путин. “Например, всичко това го имаме в нашите архиви: прадядото на Блинкън наистина е напуснал Руската империя, той е роден, мисля, някъде в Полтавска губерния, след това е живял в и е напуснал Киев“, каза руският президент. Следователно “Блинкън смята, че това е изначално руска територия – Киев и прилежащите му територии”, отбеляза Путин.
И ако държавният секретар казва, че прадядо му е избягал от Русия, значи смята, че през 1904 г. “не е имало никаква Украйна”, добави руският президент. “По всичко личи, че Блинкън е наш човек. Само че напразно прави такива публични изявления. Това може да доведе до провал”, предупреди Путин.
Владимир Путин призова за изграждане на антинацистка пропаганда на световно ниво, за да се противодейства на идеите за изключителна важност на определени нации. Руският лидер със съжаление отбеляза, че в много страни се чува политически лайтмотив като “изключителността на едни нации спрямо други, някаква избраност и т.н.”. “Ами вижте, оттам е тръгнал нацизмът”, посочи руският президент. Следователно, трябва да се помисли и “за изграждането на тази антифашистка, антинацистка пропаганда и да работим на такова – глобално – ниво. Повтарям, на глобално ниво”, подчерта Путин. Според него подобни мерки не могат да са ефективни на държавно ниво. “Това ще бъде ефективно само ако се прави на ниво обществено съзнание и обществена инициатива. И ако няма значение в коя държава по света ще се случи”, подчерта държавният глава.