Путин: Ще се доберем до поръчителите на терористиячния акт в “Крокус”
Само тези, които уважават руската култура, традиции, история и закони ще бъдат допускани да живеят и работят в Русия, заяви руският лидер
„Русия ще се добере до поръчителите на терористичния акт в “Крокус сити хол” край Москва, при който загинаха 144 души, а 561 бяха ранени. Това заяви руският президент Владимир путин на разширено заседание на колегията на Министерството на вътрешните работи, цитиран от ТАСС.
„Сега вие, заедно с колеги от други отдели, участвате в разследването на кървавия терористичен акт на 22 март. За нас е важно да идентифицираме не само преките извършители, но и всички звена по веригата, крайните престъпници, облагодетелствани от това престъпление“, обърна се държавният глава към участниците в заседанието.
„Със сигурност ще стигнем до тях“, увери Путин, говорейки за поръчителите на терористичната атака.
“Тези, които използват това оръжие – а това е оръжие, което се използва срещу Русия, това е очевидно днес – трябва да разберат, че то е с две остриета“, смята президентът.
“Определено ще стигнем до тези, които в крайна сметка са го поръчали”, заяви Путин на среща с представители на министерството на вътрешните работи. “Ние платихме много висока цена и целият анализ на ситуацията трябва да бъде изключително обективен и професионален.”
Отговорност за нападението пое “Ислямска държава”, а представители на САЩ заявиха, че разполагат с разузнавателни данни, според които атаката е била извършена от афганистанския клон на мрежата – “Ислямска държава Хорасан” (ИД-Х), припомнят Ройтерс и БТА.
Русия твърди, че разполага с доказателства, че нападателите са имали връзки с Украйна, което Киев отрича, а САЩ отхвърлят.
Владимир Путин обвини Запада в реваншистки стремежи след неуспешните войни срещу Русия през предходните векове, включително наполеонова Франция и нацистка Германия.
“Колкото и да е странно, някой иска да отмъсти за неуспехите в борбата срещу Русия в исторически план – за неуспешните кампании на Хитлер срещу Русия, на Наполеон и други подобни. Има много такива исторически примери. Колкото и да е странно, в историческата памет на тези много недоброжелатели, за които споменах, е останало много. Натъкнах се на това, изненадващо е, но е така”, каза Путин пред ръководния състав на МВР.
Освен това, добави той (намеквайки за САЩ), „някой се стреми да си гарантира, че в днешния бързо променящ се свят ще запази своята хегемония, включително за наша сметка“. “Естествено – огромна територия, човешки ресурси, природни ресурси. Искат да направят това за сметка на Русия след нейното евентуално разпокъсване”, заяви Путин.
Президентът подчерта, че никой никога не е успявал и няма да успее да превърне Русия в „слабо звено“.
Руският президент призова още за нов подход към миграцията след кървавата баня в “Крокус сити хол”.
Путин заяви пред полицейските началници, че нападението е имало за цел да посее раздор, ксенофобия и ислямофобия в Русия. Той обаче заяви, че миграционните системи се нуждаят от подобрение, тъй като е ясно, че понякога разрешения за работа се издават на хора с тежки криминални досиета.
“Трябва дълбоко и радикално да обновим подходите си към миграционната политика“, каза Путин и добави, че на някои хора, които почти не познават руския език или руската култура, се разрешава да работят без съответните проверки.
“Решаващият принцип трябва да бъде, че само тези, които уважават нашите традиции, език, култура и история, могат да дойдат да живеят и работят в Русия.”
През последните няколко десетилетия милиони хора от бившите съветски републики в Централна Азия се насочиха към най-големите руски градове, за да започнат работя като таксиметрови шофьори, чистачи, фризьори или козметици. Предвид прогнозите за намаляване на 147-милионното население на Русия през следващите десетилетия, мигрантите играят важна роля в икономиката, като работят и в тежката промишленост и селското стопанство.
“Необходимо е да се гарантират интересите и сигурността на държавата и обществото, да се запази и съхрани междуетническата и междурелигиозната хармония, нашата културна и езикова идентичност, всичко, което е силата на Русия”, каза Путин.
В Русия се говорят най-малко 277 езика и диалекта. Около 10-15 % от населението на Русия са мюсюлмани, посочва Ройтерс.