Първата имунизация срещу коклюш ще бъде прилагана още месец и половина след раждането
Децата, заразени с коклюш, в първите дни нямат симптоми, и ако училищните власти преценят, съгласувано със здравните инспекции, може да организират онлайн обучение, заяви д-р Ангел Кунчев
Министерството на здравеопазването да позволи първата имунизация срещу коклюш да бъде прилагана по-рано, още месец и половина след раждането, а не, както е заложено в Имунизационния календар – след втория месец на бебето. Това е решено на среща в Министерския съвет днес на служебния министър председател Димитър Главчев, министъра на здравеопазването д-р Галя Кондева, заместник-министъра на образованието и науката Емилия Лазарова и главния държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев, съобщиха от пресслужбата на кабинета.
Причината за това е, че към момента най-много са регистрираните случаи на заболели във възраст до една година и усложненията при новородените са по-чести.
Министър Кондева посочи, че ситуацията се следи непрекъснато, а увеличението на заболяемостта не е изненада за експертите, тъй като такива пикове се наблюдават обичайно през период между три и пет години. Това потвърди и Кунчев, като посочи, че ръст на случаите се наблюдава още от средата на миналата година в различни държави в Европа и по света. В България регистрираните до момента случаи на коклюш са 314, спрямо четири за същия период на 2023 година.
По време на срещата бе обсъдена и организацията в детските градини и училищата, в които не трябва да бъдат допускани деца със симптоми на коклюш. Властите призовават родителите също да бъдат отговорни, при най-малките съмнения да спират децата си от посещение на учебни заведения и да търсят лекарска помощ.
От своя страна Емилия Лазарова коментира, че в Министерството на образованието и науката внимателно следят положението и ежедневно събират информация за броя карантинирани паралелки от Регионалните управления на образованието. От МОН са готови да реагират при увеличение на заболеваемостта и при необходимост ще бъде въведено обучение от разстояние в електронна среда за отделни паралелки. Премиерът Главчев бе уверен, че Държавните зрелостни изпити и Националното външно оценяване ще бъдат проведени нормално и няма да има деца, които да бъдат ощетени.
Министър-председателят заяви, че е доволен от предприетите мерки и смята, че институциите са подготвени. „Може да успокоим обществото, имаме готовност да се справим“, посочи Главчев.
Децата до едногодишна възраст, заболели от коклюш, са 38, каза вчера д-р Кремена Пармакова, началник на отдел „Надзор на заразните болести” към Министерството на здравеопазването. До месец болните от коклюш ще бъдат най-малко хиляда, коментира проф. Ива Христова, директор на Националния център по заразни и паразитни болести.
Главният държавен здравен инспектор Ангел Кунчев каза миналата седмица в Министерския съвет, че не очаква масово разпространение на коклюш при хората в по-напреднала възраст. Коклюшът е бактериално заболяване, поддава се добре на антибиотично лечение и когато се хване навреме, не е тежко като протичане, каза Кунчев. Той припомни, че имунизационната схема за децата в България при коклюш включва имунизация с шествалентна ваксина на два-три, четири месеца, след това с петвалентна ваксина на две години, с четиривалентна ваксина на четири години, с тривалента ваксина на 12 години на детето.
Държавният здравен инспектор съветва при наличие на пристъп на кашлица повече от седмица или две, която трудно се поддава на лечение, да се направи изследване за коклюш.
Причинителят на коклюш циркулира в България, като до миналата седмица – най-интензивно в София и в западната част на страната, а през последните дни случаи на коклюш бяха открити в областите Плевен, Хасково и Велико Търново.
Децата, заразени с коклюш, в първите дни нямат симптоми, и ако училищните власти преценят, съгласувано със здравните инспекции, може да организират онлайн обучение. Това каза пред журналисти главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев в отговор на въпрос дали е възможно да се наложи карантина на паралелки или на цели училища. Доц. Кунчев участва в семинар, посветен на ваксините, в рамките на отбелязването на Европейската имунизационна седмица.
Епидемията от коклюш не беше неочаквана за страната, каза още той и посочи, че според него заразените с болестта са две-три хиляди. Утре се очакват препоръките от Националния експертен съвет по имунизации по повод предложението първото имунизиране на бебета срещу коклюш да се извършва при навършване на месец и половина след раждането. По думите му ваксината срещу коклюш се прилага по този начин и в други европейски държави. Ако бременната жена се ваксинира срещу коклюш, ще предаде антитела на бебето, каза още той.
Заразяването с коклюш ще засегне хиляди деца, прогнозира доц. Кунчев. Коклюшът е познато заболяване, смъртността се движи в рамките на 1-2%, но при сегашната ситуация големият риск е за малките деца, добави той. По думите му “страшното е за децата до едногодишна възраст, особено за бебета, които не са навършили двумесечна възраст. Усилията трябва да бъдат насочени към бебетата”. Предстоящата ваканция би намалила разпространението на болестта, каза още доц. Кунчев. Експертът посочи, че 60% от всички болни от коклюш в Европа, са имунизирани. По думите му ваксинираните преминават през болестта много по-леко в сравнение с неимунизираните хора.