Първият Руско-китайски университет в Китай е създал 15 научни центъра
Първият съвместен Руско-китайски университет МГУ – ППИ, създаден в Шънджън, от 2017 година насам е изградил 15 изследователски центъра за развитие на определени области на фундаменталната и приложната наука от учени на двете страни. Това разказа ректорът на университета Ли Хъджънг пред ТАСС.
Университетът представи своите разработки на VIII руско-китайско изложение ЕКСПО 2024 в Харбин, на чието откриване присъства руският президент Владимир Путин, който беше на държавно посещение в Китай на 16 – 17 май. Руският лидер посети щанда на МГУ – ППИ и се запозна с историята на неговото развитие.
Припомняме, че през май 2014 година в рамките на официалното посещение на Путин в Китай беше подписан меморандум за създаването на първия съвместен университет на Руската федерация и Китайската народна република, а през септември 2017 година се проведоха първите занятия във вуза.
„През тези години бяха създадени 15 съвместни изследователски центъра на три университета (МГУ в Москва, ППИ в Пекин и МГУ – ППИ в Шънджън – бел. ТАСС). Московският държавен университет (МГУ) изпрати 1504 преподаватели (в Шънджън). В университета са приети за обучение 3381 студенти, от които 627 вече са завършили успешно обучението си“, разказа ръководителят на университета пред кореспондент на ТАСС.
Той отбеляза още, че съвместният университет е единственият в Китай, където обучението се води на три езика. Вузът предлага бакалавърски, магистърски и следдипломни програми по математика, физика, химия, материалознание, биология, икономика, филология, инженерни науки и други сфери на обучение.
Първият заместник-ректор на МГУ – ППИ Сергей Иванченко в разговор с ТАСС отбеляза, че целта на развитието на научна, образователна и лабораторна база в три града на Русия и Китай е да се създаде единно пространство за обучение и изследвания.
„Този модел може да се разшири и за взаимодействие с големи частни и публични корпорации на двете страни, с такива като Huawei, китайската енергийна компания China General Nuclear Power Group, руската държавна корпорация „Росатом“ и други световни гиганти.
Това ще позволи на създаваните научни центрове да привлекат необходимото финансиране и да участват в големи междудържавни научни проекти, като в изпълнението им ще могат да участват водещи учени не само от Русия и Китай, но и специалисти от други страни“, каза Иванченко.
На 17 – 21 май в Харбин се проведе VIII руско-китайско изложение ЕКСПО 2024, на което бяха представени щандове на множество компании, включително от 16 региона на Руската федерация. Цялата площ на изложението достигна 388 хиляди квадратни метра, на която бяха представени над 5 хиляди вида стоки.