Пътепис: Уникалните килими от град Шуша
Един от най-впечатляващите музеи на древното килимарско изкуство на Азербайджан, каквито са карабахските килими, се намира в град Шуша. Но поради окупацията от Армения през 1992 г. той бе затворен за посещения в продължение на много години.
30 години по-късно, след края на окупацията, Музеят на килима в град Шуша отново отвори врати за многобройните посетители от страната и от чужбина. Стотици, кои от кои по-интересни и впечатляващи уникални килими се върнаха в родината след 30 години и се намират под защитата на азербайджанската държава.
През 18-и век Шуша е бил основният център на карабахската килимарска школа. Тук се изработвали стотици уникални килими. Шуша е известна и с копринените си килими. Много от районите за тъкане на килими в Карабах, особено Шуша, изпращали своите произведения в Русия, Европа и Азия.
Карабах е домът на най-стария килим в света, наречен “Пазирик”,който е бил изтъкан преди 2500 г. Този килим бил намерен в могилите Пазирик в Алтай и не е изгнил, защото е останал замръзнал в могилата дълго време. Шарките и характеристиките на килима показват, че килимът е продукт на турския свят, посочват експерти. В момента се намира в Ермитажа в Санкт Петербург.
Карабахските килими се смятат за най-добрите на Кавказ по отношение на количеството и качеството и репутацията им – течение на времето репутацията им се е разпространила по целия свят. Историята им датира през Средновековието, отличават се със своята елегантност, богатство и уникален дизайн. Карабах е известен като основен занаятчийски център за обработка на памук и вълна от 10-и век. Селяните сами произвеждали преждата, използвана в тъкането на килими. Вълната се предала, боядисвала, чистела и стригала. Те използвали ябълкова кора, орехово дърво, лук и лешници, за да получат различни цветове.
Карабахските килими с богати цветове са разделени на четири вида, всеки с 33 композиции: молитвени килими, шарени, без медальони и с медальони. Тези килими се открояват с интересна визуализация и уникални дизайнерски характеристики. Друга отличителна черта на карабахските килими е способността им да разкриват информация за своите собственици. Следователно елементи и маркировки върху килими са били използвани от тъкачите за криптиране на определена информация.
Много карабахски килими са изложени и в азербайджанския Национален музей на килима в Баку. Улвина Фарзалиева, прессекретар на Националния музей на килима, разказа, че в момента в колекцията в музея се намират 900 карабахски килима.
По думите й посетителите особено се впечатляват от килимите “Хатай” и “Нахчиван”, които са били върнати на Азербайджан благодарение на дейността и с финансирането на фондацията “Гейдар Алиев” през 2018 г. и са били предоставени на Музея в Шуша.
Тези килими първоначално са били изтъкани в Карабах и са разпратени в много страни, намиращи са на древния Път на коприната. Днес те украсяват като безценни перли колекциите на най-престижните музеи в света, казва тя.
През 15-и век азербайджанските килими започват да се появяват в дворците на кралете и в домовете на западноевропейските благородници, посочват изкуствоведи. Те придобиват голяма популярност. Кралски особи, благородници поръчват свои портрети на фона на азербайджански килими. Експертите разпознават характерни за азербайджанските килими мотиви в картините на известни художници като Ван Ейк, Ханс Мемлинг, Антонело да Месина, Карло Кривели, Доменико ди Бартоло и Ханс Холбайн.
Благодарение на усилията на Националния музей на килима чуждестранни колекционери даряват на музея азербайджански килими от личните си колекции. Сред тези уникални експонати на първо място е килимът „Аждахали“ („Драконът“) от 17-и век, завещан от американския колекционер Гроувър Шилц и дарен от съпругата му Бевърли Шилц през 2013 г.: „Този килим е на повече от 500 години, изтъкан е в старинни професионални работилници в Карабах. Според поверието такива килими носели щастие и изобилие в дома”, обяснява Улвина Фарзалиева.
Килимът “Карабах” бил притежание на един италиански колекционер. Азербайджански филантроп го откупва за крупна сума и го дарява на музея. А килимът “Хатаи” (Khatai) от 17-и в. е бил изложен по време на сесията на ICOC във Вашингтон през 2018 г. В момента карабахските килими са изложени в много световноизвестни музеи и галерии.
Азербайджанското килимарско изкуство е включено в списъка на нематериалното културно наследство на ЮНЕСКО. Тези уникални творби на азербайджанското килимарско изкуство могат да се видят на изложения в музея “Ермитаж” в Санкт Петербург, в Музея на Виктория и Албърт в Лондон, Метрополитен музей в Ню Йорк, Лувъра в Париж и Ватикана в Рим. Достойно признание за уникалността на това древно азербайджанско изкуство.
Според експертите още през бронзовата епоха килимите са били използвани за украса на стаите на източните царе и палатките на вождовете.
В наше време асоциацията Azerkhalcha е специализирана за представяне на уникалните килимарски произведения на световните пазари, основно САЩ, Германия, Испания, Швейцария и други страни.