Радев: ЕС трябва да покаже, че може да разрешава кризите у дома и по своите граници
Президентът проведе работна среща в президентската институция с ръководителите на дипломатическите мисии на държавите – членки на Европейския съюз
Голямото предизвикателство пред Европейския съюз днес е да покаже, че може ефективно да разрешава вътрешните кризи и тези по своите граници. Това заяви днес държавният глава Румен Радев на работна среща с ръководителите на дипломатическите мисии на страните – членки на Европейския съюз, у нас, на която бяха обсъдени редица теми от европейския и международен дневен ред. Президентът подчерта, че в разгара на множество кризи, както и на няколко военни конфликта в съседство на Обединена Европа, гражданите очакват конкретни решения, които ще укрепят и тяхното доверие в дееспособността на съюза, съобщиха от “Дондуков” 2.
В контекста на стремежа към стратегическата автономия ЕС трябва да се реформира така, че да може да реагира и взима своевременни решения в условия на кризи, но същевременно и да убеждава гражданите на съюза, че има силата и умението да решава ефективно проблемите, посочи Румен Радев. Държавният глава отбеляза, че неспособността да се намери бързо решение на енергийната криза доведе до значително по-високи цени на електроенергията и загуба на конкурентоспособност от страна на ЕС спрямо други глобални фактори. Неуспехът на Обединена Европа да предложи действащи решения за спиране на войната в Украйна и постигането на справедлив и траен мир, наред с последващите значителни икономически и социални тежести за страните членки, е сред причините за социалното напрежение и избуяването на популистки сили, чиито действия и програми рушат основите, на които се гради самият ЕС – солидарност, единство, права на човека.
Президентът определи продължаващата война на Русия срещу Украйна като ключов фактор, застрашаващ международния мир и сигурност и особено за държавите, които са в непосредствена близост до военните действия. Румен Радев подчерта също така, че наред с оказването на подкрепа за Украйна, съобразно възможностите на страните членки, ЕС не трябва да остава безучастен към ожесточаването и разширяването на обхвата на военните действия, включително в акваторията на Черно море.
Държавният глава напомни, че освен рисковете пред сигурността, войната в Европа засяга тежко икономиките и социалните системи на самите страни членки на ЕС, които също плащат нейната цена – 19 месеца след началото й все още не се знае кога и как ще свърши тя и дори не се и говори за ролята на дипломацията за нейното спиране. Затова в интерес на цяла Европа е военните действия да бъдат незабавно преустановени и да бъдат търсени подходи към постигането на устойчив и справедлив мир на основата на международно установените принципи със средствата на дипломацията. В този процес именно ЕС може и трябва да има водеща роля, защото цената на дефицита в областта на сигурността е устойчивостта на икономическото развитие, социалната стабилност и благосъстоянието на европейските граждани.
Повишаването на свързаността в Европа е от ключово значение за постигането на енергийна диверсификация и изграждането на нови линии на доставки, които да укрепят капацитета и икономическите възможности на страните – членки на ЕС, заяви още Румен Радев. Президентът открои създаването на условия за понижаването на цените на енергийните ресурси като първостепенна задача за запазване на конкурентоспособността и стабилността на Обединена Европа.
Държавният глава определи процеса на разширяване на ЕС като най-ефективна мярка за укрепване на сигурността, стабилността и развитието на нашия регион. За постигането на успех Румен Радев призова държавите – членки от ЕС да продължат да оказват необходимата подкрепа на страните от Западните Балкани, така че те да извършат необходимите реформи и да изпълнят поетите ангажименти, за да отговорят на Копенхагенските критерии за членство.
Президентът подчерта също така, че процесът на разширяване на ЕС не трябва да оставя на заден план и разширяването на Шенгенското пространство като средство за укрепване на сигурността, икономическата стабилност и свободното движение в рамките на самия Европейски съюз.