Радев: Разпалването на нови военни конфликти изправя отбранителната индустрия пред нови предизвикателства
Справянето с предизвикателствата към сигурността ни може да стане само с обединените усилия на НАТО и ЕС. Това заяви президентът Румен Радев, предаде NOVA. Той и министърът на отбраната откриха в Пловдив Международното военно изложение „Хемус 2024”.
Радев заяви още, че България има твърдата решимост да укрепва собствения си отбранителен потенциал и да допринася за усилването на отбранителния и възпиращ потенциал на Източния фланг на НАТО. Държавният глава каза, че очаква скоро да види на въоръжение в Българската армия различни видове дронове за наблюдение, за разузнаване, за поразяване на различни цели, както и антидрон системи и системи за киберотбрана.
По-късно днес се очаква да бъде подписано споразумение между българската държава и американската компания, производител на F-16, за логистичното обезпечаване и поддръжката на изтребителите, които очакваме да получим съвсем скоро.
„Разпалването на нови военни конфликти в различни точки на света и пълномащабната война на изтощение на Русия срещу Украйна изправят отбранителната индустрия и наука пред нови и непознати предизвикателства. Убеден съм, че справянето с тези предизвикателства и постигането на високо ниво на сигурност може да стане само с обединяване на усилията на страните от ЕС и НАТО и на нашите партньори”, заяви Радев.
„Връщането на високо интензивен международен конфликт на територията на Европа изправи пред изпитание готовността ни за отбрана и ни показа колко важно е да се вземат навременни решения за изграждането и поддържането на адекватни на съвременните рискове отбранителни способности на въоръжените ни сили”, заяви Атанас Запрянов, служебен министър на отбраната.
Българската отбранителна индустрия трябва да бъде пълноценно включена в процесите на модернизация на Въоръжените сили. Това заяви президентът Румен Радев по време на откриването на 16-о издание на Международното изложение за отбранителна техника „Хемус 2024” в Пловдив.
В приветствието към участниците държавният глава подчерта растящата популярност на форума и значимостта му особено в контекста на променената среда за сигурност. По думите на президента, разпалването на нови военни конфликти в различни точки на света и пълномащабната война на изтощение на Русия срещу Украйна изправят отбранителната индустрия и наука пред нови, непознати предизвикателства, както с липсата на достатъчно капацитет за произвеждане на необходимото количество въоръжение и боеприпаси, така и с бързото нахлуване и сблъсък на бойното после на нови технологии и изкуствен интелект, които водят до висок асиметричен ефект
Румен Радев се обърна към българските и към чуждестранните участници в изложението, като изрази очакване те да предложат продукция и високо качество не само за големите проекти за модернизация, но и за икономически и финансово рационални проекти с голяма ефективност, допринасящи за информационно превъзходство и асиметрично предимство. Президентът подчерта необходимостта от въвеждането в употреба на дронове за наблюдение, разузнаване, целеуказване и поразяване; анти-дрон системи, системи за радиоелектронна борба, киберотбрана, информационни операции и за използването на космоса. Държавният глава призова час по-скоро във Въоръжените сили да бъдат разгърнати способности, които да обвързват всички сили и средства в единно информационно пространство и да допринасят за много по-висока оперативна съвместимост с нашите съюзници.
България има твърдата решимост да укрепва собствения си отбранителен капацитет и да допринася за усилването на отбранителния потенциал на източния фланг на НАТО, заяви президентът Радев и допълни, че България вече прие изключително амбициозна програма за модернизация с хоризонт до 2032 г. Справянето с предизвикателствата и гарантирането на високо ниво на сигурност може да бъде постигнато само с обединяването на усилията на страните от НАТО и ЕС, подчерта президентът Радев. Държавният глава изтъкна необходимостта от ангажиране на държавните ръководства за разгръщане на нови програми и методи за индустриално сътрудничество и обмен на технологии, привличане на различни компании, на правителствени и неправителствени организации, на научните звена и академичните среди.
На изложението в Международния панаир-Пловдив президентът и върховен главнокомандващ беше приет с почетен строй. След церемонията по откриване, която завърши с прелитане на двойка изтребители МиГ-29, държавният глава и съпругата му Десислава Радева разгледаха техниката, представена на международното изложение. Тази година в него участват 150 иновативни компании от 25 държави.
150 компании от 25 държави участват на Международното изложение в Пловдив.