Развитие, ориентирано към хората
Ако погледнем по-внимателно „дневния ред“ на западните пропагандни централи, неминуемо ще открием, че един от предпочитани лайтмотиви е спазването на човешките права в Китай и особено в зоните, населявани от етнически малцинства, каквато е например автономният Синдзяно-уйгурски регион.
Очевидно е, че напоследък тази враждебна пропагандна тема страда от „фактологичен дефицит“. Нещо повече – авторитетните международни организации като ООН приемат нов Китай като равноправен и уважаван член на обсъжданията, водени по този въпрос.
Пример за това е наскорошното единодушно одобрение на Съвета на Организацията на обединените нации, който заседава в Женева, относно участието на Пекин в поредния кръг от национални доклади.
В тази връзка, както съобщава Синхуа, китайският представител е публикувал доклад „по позицията на правителството относно предложенията, направени от различни държави към Китай по време на предишни националните прегледи, както и за успешния напредък на 30-те нови мерки за защита на правата на човека, които правителство в Пекин се е ангажирало да предприеме“.
Известно е, че социалистически Китай неотклонно се придържа към социално развитие, ориентирано към хората, и постоянно подобрява нивото на защита на човешките права. Това е – подчертава китайският представител в Женева – неотменим елемент в процеса на модернизация в китайски стил и огромната страна „ще продължи да дава своя принос към позитивното развитие на световната кауза за правата на човека“. Декларация, която дава поредния ясен и категоричен отговор на все по-бледите и неубедителни нападки по темата от някои кръгове на Запад.