Разкриха тайната на вродения имунитет на жителите на Арктика
Служители на Научноизследователския институт (НИИ) по медицински проблеми на Севера са изследвали генетичните характеристики на населението на арктическите територии на Русия, които им помагат да се противопоставят, по-специално, на инфекциозни заболявания. Изследването е довело учените до някои интересни открития, разказа “Российская газета”.
Интересът на учените е привлечен от гените, отговорни за така наречения вроден имунитет, който се различава от придобития имунитет. Анализирайки честотата на проявление на такива гени в популациите на местните жители на арктическите територии на Сибир – долгани, нганасани, ненци, сравнявайки тези данни с информацията за руското население на Сибир, изследователите са разбрали защо членовете на една етническа група са по-малко податливи на определени заболявания, отколкото членовете на друга.
Експертите успяха да обяснят защо местните жители на Арктика се справят по-добре с инфекциите, докато кавказците, живеещи там, по-успешно се противопоставят на болести от неинфекциозен произход.
“Оказва се, че целият смисъл (или поне една от причините) е активността на определени популации лектинови протеини – молекули, които разпознават чужди елементи в тялото и задействат процеса на тяхното унищожаване”, поясниха от Красноярския научен център на Сибирския клон на Руската академия на науките (РАН).
Според учените именно активността на такива протеини осигурява на местните жители на Арктика мощна защита под формата на вроден имунитет от първите дни на живота.