Разработват грандиозни планове за разширяване на Арктическата зона на Русия
Държавната дума на РФ започна събиране на отзиви за подготвения законопроект, с който се предлага да се разшири Арктическата зона на Русия за сметка на два района на Югра. Инициативата е на руското правителство.
“Подготвеният законопроект включва в състава на Арктическата зона на РФ Березовски и Белоярски муниципален район на Ханти-Мансийския автономен окръг-Югра. Приемането на закона ще позволи да се създадат благоприятни условия за развитието на тези райони и като цяло на Арктическата зона на Русия”, сподели за РГ председателят на Управителния съвет на Асоциацията на юристите на Русия Владимир Груздев.
По поръчение на държавния глава сега в Югра се създава научно-технологичен център на световно равнище “Юнити Парк”. Задачата на центъра ще бъде внедряване на напредничави инженерни технологии и нови материали, адаптирани към условията на Севера. Така автономният окръг ще стане един от базовите региони на Русия в усвояването на Арктика.
Към 1 юли 2023 г. на територията на Березовски район има 34 разработени находища на твърди полезни изкопаеми. Освен това към същата дата териториалният баланс на запасите от общо разпространени полезни изкопаеми са 138 находища, разположени на територията на Белоярски и Березовски район. Това са строителен пясък и камък, пясъчно-чакълови смеси и други.
“Един от предвидените инструменти за икономическото развитие на Арктическата зона е внедряването на специален режим, способстващ влагането на частни инвестиции в създаване на нови и модернизация на действащи промишлени производства. Територията на двата района е привлекателна за инвеститорите и строителите. В Белоярски район за сметка на частни инвестиции се планира да бъдат реализирани пет нови инвестиционни проекта на обща инвестиционна стойност над 900 милиона рубли. В Березовския муниципален район също за сметка на частни инвестиции се планира реализацията на четири нови инвестиционни проекта за 2,6 милиарда рубли”, уточни Груздев.
Той поясни, че перспективна сфера за инвестиции е разработката на нови находища на полезни изкопаеми в Приполярния Урал, развитието на дървопреработвателната промишленост, формиране на туристически бизнес и много други.
Автономният окръг има потенциал за развитието на транспорта – строителство на магистрала Екатеринбург – Советский – Няган -Надим и разширяване на жп мрежата Полуночная – Обская – Салехард, Приобие – Салим и Нижневартовск – Усть-Илимск-2. Планираното строителство на транспортен коридор по източния склон на Урал, включващо и жп-линията линията Полуночное – Обская – Салехард, ще позволи да се укрепи скелето на транспортната система на Урал и Западен Сибир, ще свърже ресурсната база на Приполярния и Полярния Урал със старите промишлени райони на Урал.