Рекорден спад в помощта за Киев
Новообещаната помощ за Украйна спадна до най-ниското си ниво от февруари 2022 г.
Между август и октомври размерът на новоотпуснатата помощ за Украйна е намалял с 87% в сравнение със същия период на миналата година, показват резултатите от ново изследване на Килския институт за световна икономика (IfW Kiel), цитиран от „Дневник“.
Докладът излиза на фона на нарастващата несигурност относно по-нататъшната помощ на САЩ за Украйна и забавянето на одобрението от Европейския съюз на пакет от 50 млрд. долара за Киев, на което се противопоставиха Унгария и Словакия.
Републиканците в Сената на САЩ блокираха законопроект за допълнително финансиране, който комбинира 61 милиарда долара помощ за Украйна с помощ за Израел и Тайван в процедурно гласуване, проведено на 6 декември. По-рано същия ден бе обявен пакет от 175 млн. долара за отбранителна помощ за Украйна от предварително насочени тегления, което според държавния секретар Антъни Блинкен ще бъде един от последните пакети за военна помощ за Украйна, ако Конгресът не успее да приеме допълнително финансиране.
Общата стойност на пакетите с помощ, обявени през тези месеци, възлиза на 2.11 млрд. евро (около 2.2 млрд. долара), най-ниското ниво от януари 2022 г., показват резултатите от проучването. От 42 донора, проследени от IfW Kiel, само 20 са обещали нови пакети помощ за Украйна през последните три месеца, което според института бележи понижаване на дела на активните донори до най-ниската стойност от началото на пълномащабната инвазия.
САЩ продължава да осигурява най-голяма военна подкрепа на Украйна, като общият обем достига над 47 милиарда долара, казва се в доклада на IfW Kiel. Съобщава се обаче, че Германия наваксва бързо, след като е отделила около 18 млрд. долара военна помощ за Украйна. От гледна точка на обещаната военна помощ, страните от Европейския съюз продължават да наваксват и сега колективно надминават САЩ.
Според IfW Kiel от общо 26.9 млрд. долара, обещани за тежко въоръжение от януари 2022 г. до октомври 2023 г., делът на САЩ е 43%, докато всички страни и институции на ЕС заедно допринасят за останалите 47%.
“Нашите данни потвърждават впечатлението за по-колебливо отношение на донорите през последните месеци. Украйна все повече зависи от няколко основни донора, които продължават да предоставят значителна подкрепа, като Германия, САЩ или скандинавските страни. Като се има предвид несигурността относно по-нататъшната помощ от САЩ, Украйна може само да се надява ЕС най-накрая да приеме своя отдавна обявен пакет от подкрепа от 50 млрд. евро.
Междувременно лидерът на малцинството на републиканците в Сената (горната камара на Конгреса) Мич Макконъл заяви днес, че ще бъде “практически невъзможно” за Конгреса да одобри допълнителния пакет от помощи, включително и тази за Украйна, преди Коледа.
Макконъл каза пред представители на медиите, че не може да бъде постигнато съгласие по въпроса, докато президентът Байдън не се споразумее с републиканците, които искат отпускането на помощ за Украйна да е обвързано с нови мерки за сигурност по границата с Мексико.
ЗЕМЯ ПРИПОМНЯ: ХЛАДЕН ПРИЕМ НА ЗЕЛЕНСКИ ВЪВ ВАШИНГТОН
Посещението на президента Володимир Зеленски на Капитолийския хълм и в Белия дом не изглежда да е довело до излизане от задънената улица по отношение на законопроекта за извънредните разходи, който включва 50 млрд. долара повече помощ за сигурността на Украйна, пише в. “Ню Йорк таймс”, цитиран в “Гласове”.
“Ню Йорк таймс” също така посочва очевидната голяма разлика в отношението към украинския президент, сравнявайки случилото се по време на визитата му във Вашингтон преди година с това сега и посочва прогресивното влошаване на отношението към подкрепата за още помощи за Украйна.
Съществен факт е и това, че “Зеленски не направи публични изказвания в Капитолия, където по същество беше отстранен от дискусията”, пише “Ню Йорк таймс”.
Лондонският в. “Гардиън” посочва, че Зеленски се е сблъскал във Вашингтон с хладен прием от ключови републикански законодатели и допълва, че Майк Джонсън, председателят на Камарата на представителите, не би се съгласил да подкрепи искането на Байдън да даде на Украйна 61,4 милиарда долара, тъй като възразяващите срещу помощта за Киев настояват за отстъпки от Белия дом по отношение на граничната сигурност като условие за сделка.