Ричард Блек: Почти няма съмнение, че атаката на ВСУ в Курска област е планирана от НАТО
Характерът на действията на Въоръжените сили на Украйна (ВСУ) по време на атаката в Курска област показва причастността на НАТО в нейната подготовка. Тази оценка направи в разговор с кореспондент на ТАСС бившият член на Сената на законодателното събрание на щата Вирджиния, полковникът в оставка Ричард Блек, цитиран от glasove.com.
„НАТО предостави оръжие, разузнаване и наемници, за да проникнат в Русия. Затова – да, подкрепата на НАТО за атака срещу Русия ще усложни мирните преговори“, подчерта бившият сенатор.
„Администрацията на Байдън твърди, че не е знаела предварително за атаката, въпреки че тя имаше всички отличителни белези на западна стратегия. В продължение на много години САЩ са прилагали високоефективна мобилна военна стратегия, създадена след немските блицкригове през Втората световна война. Тази стратегия беше използвана по време на атаката в Курска област и подозирам, че НАТО е помогнала в планирането“, отбеляза експертът. По думите му, „почти няма съмнение, че НАТО е участвала“ в подготовката на атаката на украинските въоръжени сили в Курска област.
Ричард Блек допусна, че “точната дата на атаката вероятно е била пазена в тайна както за целите на оперативната сигурност, така и за да се даде възможност на страните от НАТО да отрекат правдоподобно (участието си) в случай, че рискованото приключение се превърне в катастрофа.
Експертът подчерта, че миналата седмица основното внимание на американската администрация е било насочено към Националния конгрес на Демократическата партия в Чикаго (Илинойс).
„Набегът обаче послужи за засенчване на неприятните новини за увереното настъпление на руските войски в Донбас със заглавия за украинци, пресичащи границата в Курското направление. Няма съмнение, че тази промяна в разказа се харесва на администрацията на Байдън… за момента”, убеден е експертът.
Според него западната подкрепа за нахлуването на украинските въоръжени сили в Курска област ще усложни преговорите за разрешаване на кризата.
„Москва по понятни причини се отнася скептично към плановете на Запада“, подчерта експертът, припомняйки, че даденото на Руската федерация обещание „да не разширява НАТО нито на сантиметър“ бе нарушено.
„Войната в Украйна започна, защото НАТО обяви намерението си да разшири границите си до разстояние, което би позволило незабавен ядрен удар срещу Москва. Русия отговори на това точно по същия начин, както направиха САЩ по време на Кубинската ракетна криза през 1962 г.“, спомня си Блек.
Както отбеляза бившият американски законодател, руското ръководство от 2008 г. насам „отчаяно се опитваше да предотврати войната, която ставаше все по-неизбежна“. В същото време Минските споразумения, „вместо за укрепване на мира“, бяха използвани от Запада за създаване на „мощна армия в Украйна за нападение срещу Донецката и Луганската народни републики“, добави Ричард Блек.
„Мога да продължа, но въпросът е в това, че Русия е била заблуждавана толкова често, че днес успокоителните думи не струват почти нищо. Когато започнат мирните преговори, вероятно Русия ще поиска строги гаранции. На практика няма място за добра воля“, каза Блек.
„НАТО предостави оръжие, разузнаване и наемници, за да проникнат в Русия. Затова – да, подкрепата на НАТО за атака срещу Русия ще усложни мирните преговори“, заяви в заключение той.
Масираната атака на украинските въоръжени сили срещу района на Курск започна на 6 август. В региона е в сила федерален режим на извънредно положение, многократно е обявявана ракетна заплаха. Жителите на граничните райони са евакуирани в безопасни зони.
Според руското министерство на отбраната от началото на бойните действия в Курска област Киев е загубил повече от 5800 военнослужещи и 72 танка. Операцията по унищожаване на подразделенията на ВСУ (Въоръжените сили на Украйна) продължава, уточни ТАСС.