Розовото масло – на крачка да стане съставка за лекарства
Билковото, лавандулово, борово масло и маслото от хвойна от години са записани в Европейската фармакопея – единен справочник за контрол на качеството на лекарствата в страните, подписали конвенцията за нейното разработване. Това позволява на тези масла да влизат в състава на различни лекарствени продукти и добавки и отваря нови ниши и пазари за тях. Сега и розовото масло е на път да се присъедини към тях, а това ще отвори много и ценни възможности за сектора.
Страната ни е лидер в износа на суров продукт, който има приложения в парфюмерията, козметиката, ароматерапията. Тези ниши обаче вече не удовлетворяват бизнеса, който все повече усеща несигурността и проблемите с веригите доставки на световните пазари. За да се запази устойчивостта в бранша, компаниите в сектора виждат бъдеще именно във фармацията.
Още повече, че в последната година и повече фокусът на сектора бе не в развитието му, а в това да “спасява” розовото масло от изкуствено създадени кампании и опити на ЕК за регулации в пазара на етеричните масла. Сега опитът на Европейската фармакопейна комисия (органът за взимане на решения) да включи розово масло в Европейската фармакопея е значителна крачка напред.
Фармакопеята е книга, която съдържа указания за идентификация на медицински съставки. Ролята на Европейската фармакопея е в това да помага в защитата на общественото здраве на Европа, като набляга на качеството на лекарствата и техните съставки. В момента тече процедура за включване на розовото масло в позволените съставки за европейската фармакология от страна на ресорните институции. Инициативата е на Европейската фармакопейна комисия, която работи с представители на бизнеса това да се случи. Именно тази комисия взима всички технически решения кое да влезе към фармакопеята и кое не.