“Ройтерс”: Избирателите по света вече не вярват в демокрацията
През 2024 г. повече от половината население на света ще гласува. На този фон особено тревожни са резултатите от проучване, проведено от Международния институт за демокрация и изборна помощ (IDEA), съобщава агенция “Ройтерс”. То показа, че избирателите в много страни губят вяра в демокрацията и нейните институции.
В проучването, проведено между юли 2023 г. и януари 2024 г., участваха представители на 19 държави. От тях в 11 страни, включително Съединените щати и Индия, по-малко от половината гласоподаватели смятат, че последните избори са били свободни и честни. В осем държави мнозинството от анкетираните предпочитат “силен лидер, който не трябва да се тревожи за парламент или избори“.
Що се отнася до съдебната система, според агенцията само жителите на Дания вярват, че съдилищата “винаги“ или “често“ осигуряват достъп до правосъдие.
“Демокрациите трябва да отговорят на скептицизма на своята общественост както чрез подобряване на управлението, така и чрез борба с нарастващата култура на дезинформация, която подхранва разпространението на фалшиви обвинения срещу надеждни избори“, казва генералният секретар на IDEA Кевин Касас-Замора.
В същото време проучването показа, че в САЩ в навечерието на президентските избори само 47% от анкетираните са уверени, че изборните процеси в тяхната страна са надеждни.
Не всичко е спокойно и от другата страна на Атлантика. През февруари например парламентът осъди това, което нарече опитите на Русия да подкопае европейската демокрация. Изборите за Европейски парламент са насрочени за юни. Има голяма вероятност крайната десница да постигне значителен успех тук, опасява се агенцията. Това може да окаже влияние върху политиката на ЕС, по-специално върху подкрепата за Украйна.