„Росатом“ с важна крачка по пътя към физическия пуск на първата АЕЦ на Бангладеш
Специалисти от „Атомстройекспорт“, „Атомтехенерго“ и „Росенергоатом“ започнаха да зареждат макети на горивната касета в корпуса на реактора в енергоблок 1 на АЕЦ „Рупур“ в Бангладеш. Главен проектант и изпълнител на проекта за първата АЕЦ на страната е инженерното подразделение на руската държавна корпорация „Росатом“.
Макетите на горивни касети представляват оборудване, което изцяло възпроизвежда конструкцията на стандартните горивни касети по отношение на размер, тегло и материал, но без ядреното гориво. Те са предназначени за симулация при моделирането на геометрията на активната зона на реактора, както и за потвърждаване на хидравличните му характеристики. Макетите са необходими и за разработването на транспортни и технологични операции с машината за презареждане на реактора. След потвърждаване на всички характеристики, следва зареждането с ядрено гориво.
„Зареждането ще се извършва 24/7. С помощта на презареждаща машина в автоматичен режим, то отнема средно 25 минути на касета.“, посочи Денис Музлов, директор на клона на „Атомтехенерго“ в Бангладеш.
АЕЦ „Рупур“ се изгражда по руски проект на 160 км от столицата на Бангладеш, Дака, по силата на договор от 25 декември 2015 г. за два реактора ВВЕР-1200 с обща мощност 2400 мегавата.
Инженерното подразделение на „Росатом“ стъпва на постиженията на руската ядрена индустрия и на съвременни иновационни технологии при изграждането на надеждни и безопасни АЕЦ с реактори ВВЕР от поколение III+, които отговарят на всички международни изисквания и препоръки. Компанията е на първо място в света по портфейл поръчки и по брой АЕЦ, които се строят едновременно в различни държави – около 80 % от приходите ѝ се генерират от чуждестранни проекти.