Русия и Китай оспориха претенциите на САЩ за 1 милион кв. км морско дъно
Русия и Китай оспориха американските претенции за един милион квадратни километра морско дъно. Това съобщи Bloomberg, цитиран от „РБК“.
Според публикацията на Международния орган по морското дъно в столицата на Ямайка, Кингстън са се провели дебати за разграничаването на подводните континентални шелфове. Не се съобщават обаче имената на участниците в срещата.
Според изданието представител на САЩ на тази среща е заявил, че Вашингтон възнамерявал да добави около един милион квадратни километра към континенталния шелф на страната в Берингово море, Тихия океан, Атлантическия океан и Мексиканския залив.
Но, както отбеляза агенцията, делегати от Китай и Русия са се противопоставили остро на това заявление. Така руският представител е заявил, че „САЩ не са ратифицирали Конвенцията на ООН и едностранните претенции на Вашингтон застрашават крехкия международен баланс, както и целостта на конвенцията“.
Става дума за Конвенцията на ООН по морско право от 1982 г., в рамките на която тече международен процес за постигане на споразумения за границите на подводните шелфове.
„Делегатът каза, че Русия отхвърля избирателния подход на САЩ към международното право“, цитира изказването на руския представител Bloomberg.
На свой ред китайският делегат е заявил, че „САЩ нямат право да отправят подобни искания едностранно и не могат да очакват да получат ползи от конвенцията, без да я ратифицират“.
Също така, според публикацията на агенцията, представителят на Китай е описал ресурсите на международното морско дъно като общо наследство на човечеството.
Агенцията отбелязва, че Русия и Китай все повече се сближават в международните си позиции, включително в Арктика. В същото време по-рано САЩ са публикували актуализираната си стратегия за Арктическия регион. В нея Вашингтон обявява високите географски ширини за „регион на стратегическа конфронтация“, а основната задача е „да се обуздаят амбициите на Русия и Китай в Арктика“.