Русия ратифицира договора с КНДР
На пленарно заседание Съветът на федерацията одобри единодушно закона за ратифициране на Договора за всеобхватно стратегическо партньорство между Руската федерация и Корейската народнодемократична република. Той предвижда в частност незабавно оказване на военна и друга помощ, ако една от договарящите се страни бъде подложена на въоръжено нападение, съобщи “РБК”.
Договорът беше подписан на 19 юни тази година в Пхенян и внесен за ратифициране в Държавната дума от президента Владимир Путин на 15 октомври. Както следва от преамбюла на договора, той отговаря на коренните интереси на народите на РФ и КНДР и внася принос към гарантирането на мира, регионалната и глобалната сигурност и стабилност. В съответствие с документа страните на постоянна основа поддържат и развиват отношенията на глобално стратегическо партньорство, като се отчитат законодателствата на двете държави и техните международни задължения по отношение на всеобщото стратегическо партньорство.
Член 4 от договора предвижда оказване взаимно на военна помощ в съответствие с устава на ООН и със законодателствата на Русия и КНДР в случай, че една от страните е подложена на въоръжено нападение от страна на която и да е държава или няколко държави и по този начин се окаже в състояние на война. Освен това всяка от страните се задължава да не сключва с трети страни споразумения, насочени срещу суверенитета, сигурността, териториалната неприкосновеност, правото на свободен избор и развитие на политическата, социалната, икономическата и културната система и други ключови интереси на другата страна, както и се задължава да не участва в такива действия.
Съгласно документа страните се договарят да развиват на стабилна дълговременна основа равноправно и взаимноизгодно сътрудничество в областта на сигурността, икономиката, търговията, инвестициите, науката и техниката, селското стопанство, образованието, здравеопазването, спорта, културата, туризма, охраната на околната среда, предотвратяване и ликвидиране на последиците от стихийни бедствия. Закрепени са положения, засягащи сътрудничеството между страните по въпросите на установяване на справедлив многополюсен нов световен ред и създаване на механизми за провеждане на съвместни мероприятия с цел укрепване отбранителната способност на страните. В договора се съдържат също така задължения на страните да противодействат на прилагане на едностранни принудителни мерки, чието въвеждане те смятат за незаконно и в противоречие с устава на ООН и с мерките на международното право, както и да се въздържат от присъединяване към тях.