Руският полковник Бураго е удостоен посмъртно със званието „Почетен гражданин“ на Пловдив
Серията публикации на семейство Светлана и Герман Шакарбиеви от Пловдив за паметниците, посветени на събитията, свързани с Руско-турската война 1877-1878 г., за хората, които ги опазват в достойно състояние повече от 145 години, продължава с историята на паметниците, посветени на капитан Бураго.
На 10-ия километър от пътя Пловдив – Пазарджик има паметник на освободителите на Пловдив – ескадрон от 63-ма лейбгвардейски драгуни под командването на капитан Бураго.
Мемориалният комплекс е издигнат през 1970 г. и е известен като “Паметник на капитан Бураго”.
Александър Петрович Бураго е роден според някои източници през 1846 г. в Харков, а според други – през 1853 г. в Уфа. Той е потомствен дворянин, който завършва Николаевското военно кавалерийско училище в Санкт Петербург.
От началото на Руско-турската война се сражава под командването на генерал Гурко, а от 4 до 5 януари 1878 г. отново е командир на 2-ри ескадрон на Лейбгвардейския драгунски полк, който с 63-ма драгуни прониква в Пловдив и го освобождава.
Щабът на Сюлейман паша се намирал в района на Централната гара. Капитан Бураго и неговите хора, заедно с отрядите за самоотбрана, състоящи се от българи, католици и гърци, сформирани в резултат на дейността на консулите на Австро-Унгария, Гърция и Италия под ръководството на френския консул в Пловдив Боасие, разработват и изпълняват следния план: частите за самоотбрана заемат ключови позиции в центъра на града, както и драгуните на капитан Бураго. По негова команда всички едновременно откриват огън и извикват “Ура!”, което накарало турците панически да избягат в Родопите, тъй като предположили, че руската армия е влязла в Пловдив. За този подвиг Александър Петрович е награден с орден “Свети Георги” IV степен и му е връчено военното звание “полковник”. По това време той е само на 25 години.
В Пловдив паметта на А. П. Бураго е увековечена на още едно място – в самия център на града, в Дондуковата градина, където през 1969 г. е издигнат паметник. На състоялото се тук тържество, посветено на 142-рата годишнина от Руско-турската война, един от ораторите, доц. д-р Петър Ненков, заявява: “Ще минават години, поколенията ще се сменят по строгите закони на живота и времето ще покрие всичко с пепел, но някъде в душата на всички нас, които обичаме своя град и родина, сигурен съм, има едно кътче, скрито и свято, като олтар, където се пази любовта и преклонението пред героичните подвизи – подвизите на нашите деди. Никога не забравяйте, че цената на нашата свобода е била много висока. Дълбок поклон и вечна слава на героите – българските опълченци и хилядите руски войници, положили белите си кости за свободата на нашето отечество. Нека нашият прекрасен хилядолетен град Пловдив да пребъде във вековете”.
За този подвиг на 9 ноември 2006 г. А. П. Бураго е удостоен посмъртно със званието “Почетен гражданин на Пловдив”.