Руски учени откриха скали на 1 милиард години в Антарктида
Учени от Всеруския изследователски институт по геология и минерални ресурси на Световния океан „И.С. Грамберг“ (ФГБУ “ВНИИОкеангеология”) успешно са реализирали проект за извличане на скални проби, иззети изпод леда. Получените проби са на около 1 милиард години, каза пред ТАСС Герман Лейченков, зам.-генерален директор и ръководител на Департамента по геология и минерални ресурси на Антарктида във „ВНИИОкеангеология“.
„Мястото, избрано за сондиране, се намира в центъра на магнитна аномалия, на върха в скалната основа (твърдата повърхност на Антарктида). Източникът на тази аномалия остава неизвестен. Предполага се, че аномалията е свързана с тектоничен шев, който представлява граница на сливане на Антарктида и Индия в късния протерозой – времето, когато на планетата се е зародил суперконтинентът Родиния“, разказа Лейченков.
По думите му за да получат достъп до подледниковата повърхност на тектоничния шев, специалистите е трябвало да преодолеят ледената покривка с дебелина над 550 м. За целта на 30 км южно от бреговата полярна станция „Прогрес“ на височина около 700 м над морското равнище учените са пробили кладенец, от който са успели да извадят скално ядро с дължина 48 см, както и непрекъсната ядро на антарктическия лед. Второто ще помогне за реконструкцията на климата и състоянието на атмосферата в Антарктида за последните 10 хиляди години.
Анализът на получените скални проби трябва да помогне на учените да разберат произхода на магнитната аномалия, дължаща се на дебелината на скалите, намагнетизирани под въздействието на древното и съвременното геомагнитно поле на Земята. Широчината на това пространство с магнитно поле, различно от другите области около него, е около 4 км.
Ледените сондажи са извършени в рамките на съвместен руско-китайски проект, в който участва Джилинския университет и Китайският университет по геонауки (Пекин). Получените проби ще бъдат изследвани в лабораториите на Федералната държавна бюджетна институция „ВНИИОкеангеология“ и Китайския университет по геонауки.
По думите на Лейченков ледените ядра ще бъдат изследвани в Лабораторията за изменение на климата и околната среда към Института за Арктика и Антарктика.
Сондажът е извършен с организационната подкрепа на Руската антарктическа експедиция на „ААНИИ Росхидромет“
„ВНИИОкеангеология“, основан през 1948 година, е водещ руски държавен изследователски институт, занимаващ се с геоложки изследвания на континенталния шелф, Световния океан, Арктика и Антарктика.