Руски учени разработиха технология за почистване на мозъчните съдове
Учени от Саратовския държавен университет „Н.Г. Чернишевски“ разработиха технология за почистване на мозъчните съдове с помощта на светлинна терапия. Проектът е достигнал етапа на клиничните изпитвания. Разработчиците промениха външния вид на устройството, което стана по-удобно за използване, разказа “Интерфакс”.
По време на сън мозъкът се изчиства от токсините, но няма достатъчно време за пълното им извеждане. При редовна липса на сън вредните протеини се натрупват в кръвоносните съдове на мозъка, което води до развитие на невродегенеративни процеси.
Авторите предлагат да се ускори освобождаването на мозъка от токсини с помощта на метода на фотобиомодулация, базиран на използването на лазери в инфрачервения диапазон. Те въздействат на мозъка по време на сън и стимулират движението на лимфата през съдовете. Заедно с нея се премахват и вредните протеини.
Тестовете върху генетично модифицирани мишки с болестта на Алцхаймер показаха добри резултати. В момента изобретението се тества за безопасност. Клиничните изпитвания ще започнат през 2025 г. Вече е избрана група от доброволци – 30 души, които са диагностицирани с начален стадий на болестта на Алцхаймер.
Изследването се изпълнява в рамките на федералната програма „Приоритет 2030“ на националния проект „Наука и университети“ и е подкрепено с грант от Руския научен фонд.