РФ: Докладите на ЕК ясно демонстрират провала на енергийната политика на ЕС
Докладът на Европейската комисия за състоянието на Енергийния съюз през 2024 г., както и докладът на Марио Драги за конкурентоспособността на Европа ясно демонстрират провала на енергийната политика на ЕС през последните години. Това съобщи пресслужбата на Постоянното представителство на Русия към ЕС.
Според данните на руското ведомство цените на тока в Европа сега са 2-3 пъти по-високи от тези в САЩ, а на природния газ са по-високи 4-5 пъти. Освен това ЕС не успя да компенсира спада на вноса на газ по тръбопроводи от Русия, тъй като европейските LNG терминали работят само на половината от капацитета си през 2024 г.
„Промишлеността на Европа е в упадък, а икономиката й стагнира на фона на високите цени на енергоносителите. Ако настоящите тенденции се запазят, Европейският съюз няма да може да постигне целите си в областта на развитието на възобновяеми енергийни източници и намаляване на емисиите на парникови газове за 2030 година“, се казва в поста на Постоянното представителство на Руската федерация към ЕС в официалния си канал x.com/RusMission_EU.
„Въвеждайки санкции върху износа на руски енергийни ресурси за Европа и световните пазари, ЕС не само подкопава собствената си енергийна сигурност и конкурентоспособност, но и създава сериозни рискове за устойчивото развитие на държавите от Глобалния Юг и световната икономика като цяло“, гласи още съобщението на руското ведомство.
Припомняме, на 11 септември Европейската комисия публикува доклада за състоянието на Енергийния съюз за 2024 г., в който се описва как ЕС е преодолял през мандата на настоящата Комисия безпрецедентните предизвикателства в енергийната политика посредством снабдяването на ЕС с регулаторна рамка за осъществяване на прехода към чиста енергия и полагането на основите за подновен икономически растеж и конкурентоспособност. Докладът съдържа и фишове по държави, включително България.
Според доклада през последните години ЕС успя да устои на критичните рискове за сигурността на енергийните доставки, да си възвърне контрола върху енергийния пазар и цените на енергията и да ускори прехода към климатична неутралност: „Производството на енергия от възобновяеми източници постига нови рекорди. През първата половина на 2024 г. половината от производството на електроенергия в ЕС идва от възобновяеми източници. Делът на руския газ във вноса в ЕС е намалял от 45 % през 2021 г. на 18 % до юни 2024 г., докато вносът от доверени партньори като Норвегия и САЩ се е увеличил. Икономиката на ЕС нарасна с около 67 % през същия период“, се посочва в доклада.
Посочва се също, че новите и бъдещи предизвикателства включват: недостиг на амбиция по отношение на възобновяемите енергийни източници и целите за енергийна ефективност, увеличаване на енергийната бедност, разлика в цените на енергията в сравнение с други световни конкуренти и риск от нови стратегически критични зависимости. Те ще изискват решителен политически отговор и радикална промяна в усилията на равнище ЕС и държави членки.
В доклада се припомня, че всички държави членки трябва да представят окончателните си актуализирани национални планове в областта на енергетиката и климата възможно най-скоро, за да се гарантира колективното постигане на целите в областта на енергетиката и климата за 2030 г.