Саудитски петролен шеф: Забравете фантазиите за отказ
Шефът на “Сауди Арамко” (Saudi Aramco) Амин Насер заяви днес, че енергийният преход се проваля и политиците трябва да изоставят “фантазията” за раздяла с петрола и газа, тъй като се очаква търсенето на изкопаеми горива да нарасне през идните години, съобщи Си Ен Би Си.
“В реалния свят настоящата стратегия за преход видимо се проваля на много фронтове, тъй като се сблъсква с пет сурови реалности”. Това заяви Насер по време на панелно интервю на Глобалната енергийна конференция на “Стандарт енд Пуърс Глоубъл” – “S&P Global”(CERAWeek) в Хюстън, щата Тексас. “Необходимо е спешно пренастройване на стратегията за преход и предложението ми е следното: Трябва да изоставим фантазията за изваждане от употреба на петрола и газа и вместо това да инвестираме в тях в отговор на реалистичното търсене”, каза той под аплодисментите на аудиторията.
Базираната в Париж Международна агенция за енергията (МАЕ) прогнозира миналата година, че пикът на търсенето на петрол, газ и въглища ще настъпи през 2030 година. Насер заяви, че е малко вероятно търсенето скоро да достигне пика си, още по-малко тази година. Според Насер МАЕ се фокусира върху търсенето в САЩ и Европа, а е нужно да се съсредоточи също и върху развиващия се свят.
Насер заяви, че алтернативните енергийни източници не са могли да изместят въглеводородите, въпреки че светът е инвестирал над 9,5 трилиона долара през последните две десетилетия. Доставките на вятърна и слънчева енергия са били под 4 на сто от световната енергия, докато общото проникване на електрически превозни средства е под 3 на сто, каза той.
Междувременно делът на въглеводородите в глобалния енергиен микс се е понижило незначително през 21-ви век от 83 на сто до 80 на сто, коментира Амин Насер. Глобалното търсене се е увеличило със 100 милиона барела петролен еквивалент на ден през същия период и ще достигне исторически връх тази година. Търсенето на газ е нараснало със 70 на сто от началото на века, каза Насер. Преходът от въглища към газ е отговорен за две трети от намаленията на въглеродните емисии в САЩ, каза той.
“Трябва да въведем нови енергийни източници и технологии, когато те са наистина готови, икономически конкурентни и с правилната инфраструктура”, допълни Насер.