САЩ събират данък от цял свят
Финансовата система за господство на долара работи вече 80 години
Андрей Исаев*
През юли 1944 година, преди 80 години, в американския курорт Бретън Удс, щата Ню Хампшър, е организирана първата валутно-финансова конференция на ООН. На нея се създават основните международни финансови институти: Международният валутен фонд и Международната банка за възстановяване и развитие – бъдещата Световна банка. Но главното е, че тогава доларът става базова валута в разплащанията между държавите, превръща се в еквивалент на златото. При това неограничено остава правото на американските финансови власти да извършват доларови емисии, т. е. да печатат пари.
Тези решения имаха важни последици за целия свят. Първо, за да купи определен вид стока от която и да е държава, страната купувач най-напред трябва да купи долари. Това означава, че за всяка придобита стока известен процент отива у производителя на долари – Федералния резерв на САЩ. Второ, по този начин всички национални валути се оказаха вързани към долара. Днес, ако дадена страна вземе решение да емитира някаква сума от своята валута, преди това е длъжна да купи еквивалентната сума долари, продавайки свои природни ресурси. Тогава може да печата свои пари, но само в обема на получените долари, иначе би се стигнало до бърз ръст на инфлацията.
Така в цял свят налице е обмен на реални стоки – нефт, газ, метали, дървесина, селскостопанска продукция срещу с нищо неподплатени цифри в електронните доларови сметки. Благодарение на така изградената финансова система САЩ фактически от всички страни събират натурален данък, както през Средновековието Златната орда е събирала от всички подвластни територии. Когато Вашингтон от време на време печата долари на пълни обороти, това няма за него никакви отрицателни ефекти. Така например по време на пандемията от корона вируса бяха напечатани между 6 и 8 трлн. долара.
Ако която и да е друга страна се беше опитала да направи същото, тя щеше да преживее инфлационен взрив. Най-напред скокът на цените би унищожил спестяванията на хората и оборотните средства на предприятията. После същите предприятия биха се втурнали в банките за кредити, но те щяха да ги отпуснат само с безумно високи лихви. Накрая тези проценти щяха да подхвърлят нагоре цените на стоките и това още повече да засили инфлацията. САЩ предприемат такива опасни стъпки, но нищо страшно не им се случва. Инфлацията наистина се покачва, но тя няма такъв разрушителен характер. Причината е проста и ясна: инфлацията се експортира в чужбина. Излишните долари много лесно прелитат от американския пазар в международната търговия.
Формално Бретън-Удската система действа до 1975 година. След това държавите – членки на МВФ, със споразумение я заменят с т. нар. Ямайска система, с която се увеличава броят на резервните валути. Доминирането на долара в световната икономика обаче се запазва и агресивно продължава да се налага от Вашингтон. За да запазят финансовото си господство, американците проляха кръвта на милиона хора по целия свят и продължават да правят това.
Неотдавна бившият главнокомандващ въоръжените сили на Украйна, а сега посланик в Лондон Валерий Залужни със свойствената му прямота и дързост заяви, че за да бъде победена Русия, Западът трябва да пожертва част от свободите си. Това е колкото цинично, толкова и ценно признание. Защото каквото на Запада е на ума, същото е на Залужни на езика. С други думи, той изрече на всеослушание реалната позиция на англосаксонския политически елит.
Макар европейските и американските лидери официално да говорят за борба на западните демокрации с различни диктатури за свобода, на практика се оказва, че за да победят в тази война, свободата може и да бъде пожертвана. Следователно реалната цел и реалните ценности, за които се борят, все пак са съвсем други – запазване на съществуващата от 80 години финансова система.
Потвърждение на това е новата програма на Тръмп и на Републиканската партия, в която удържането на надмощието на долара е поставено като една от най-важните задачи. Демократическата партия още по-сериозно възприема тази цел. В това няма никакво съмнение, като се има предвид, че демократите представляват интересите на финансовия капитал.
Многополюсният свят, истинските свободи и суверенитет на народите са невъзможни без разрушаването на тази система. Затова нейният 80-годишен юбилей трябва да стане последен.
(„Российская газета“)
*Авторът е зам.-ръководител на фракцията на „Единна Русия“ в Думата