САЩ щели да “сдържат” Китай? Няма да им се получи!
Неотдавна при посещението си в Пекин М. Согаваре, премиер на Соломоновите острови, една неголяма държава в южната част на Тихия океан, заяви недвусмислено: „Никой и нищо не може да спре взаимноизгодното приятелско сътрудничество с Китай“.
Припомням тази оценка във връзка с политико-театралните акции на официален Вашингтон в тази част на света. Фактите. На 26 юли американският държавен секретар Антъни Блинкън лично уважи церемонията при откриването на новото посолство на Щатите в Тонга. Една любопитна подробност: едва сега Вашингтон открива там свое посолство, след като вече е изминал повече от половин век от установяването на двустранни дипломатически отношения. Същия ден шефът на Пентагона генерал Лойд Остин посети Папуа Нова Гвинея. И двете политически визити „на високо ниво“ не са нещо ново. През последните години в духа на т. нар. Индо-тихоокеанска стратегия Белият дом прави агресивни стъпки за политическо „навлизане“ в южната част на Тихия океан. Преди двайсет-трийсет години подобна любезност никога не би била проявена от Светлия град на хълма. А защо днес наблюдаваме такава трескава дейност?
Случващото се има просто обяснение: откакто Китай зае второ място, току зад гърба на Щатите, в световната икономика, Вашингтон все по-често проявява груба нервност и желание да „сдържа“ огромната азиатска държава.
През изминалото десетилетие КНР и тихоокеанските островни държави осъществяват взаимноизгодно сътрудничество, което носи реални и сериозни ползи за местните жители, но събуди и стратегическата ревност на САЩ. Воден от стремежи на повсеместно противопоставяне на социалистически Китай, официален Вашингтон изостави предишната си надменност и геополитическо невежество и напоследък многократно изпраща високопоставени служители от Белия дом на визити в региона, разгръща ветрилото на евентуална голяма финансова помощ и проявява внезапен ентусиазъм и сърдечност към неглижираните доскоро от него островни държави.
Някои от сериозните медии в Щатите не си правят и труда да прикриват истинската причина за тази внезапна „любвеобилност“ на САЩ към този регион на света. Наскоро авторитетният в. „Вашингтон поуст“ посочи, че „САЩ напомнят за присъствието си в региона в отговор на нарастващата привлекателност на Китай“.
Други западни анализатори смятат, че Белият дом има за цел „всячески да се противопостави на действията и интересите на Китай в региона и да подкопава активно развиващото се партньорство между Китай и островните държави в Тихия океан“.
Естествено, политическото развитие ясно показва, че никой и нищо не може да спре растящото влияние на нов, социалистически Китай в цял свят, включително и в региона на Южния Пасифик. Подобни усилия от страна на САЩ с всеки изминал ден стават все по-смешни и жалки на фона на триумфалния глобален успех на социализма с китайска специфика.
От в. “Китай днес”, заглавието е на ЗЕМЯ