Световната седмица в цитати – 30 януари – 4 февруари
Залужни отказа поста на съветник, но независимо от това ще бъде отстранен като главнокомандващ
„Президентът на Украйна Владимир Зеленски покани главнокомандващия на въоръжените сили на Украйна (ВСУ) Валерий Залужни да заеме поста на съветник по отбраната и „заяви ясно“, че той ще бъде отстранен от поста си на главнокомандващ във всички случай. Срещата между президента и главнокомандващия се проведе предишния ден, на 29 януари. Залужни отказа предложения му пост на съветник, но Зеленски каза, че независимо от това главнокомандващият ще бъде отстранен. Решението за уволнението на Залужни беше взето преди това в кабинета на украинския президент, но поради публичността (огласяването на информацията) на ситуацията в медиите решиха да го отложат.
Оставката на Залужни “ще предизвика буря от възмущение” сред редовите украински военни и гражданското общество, сред които той се радва на огромна подкрепа. Смяната на главнокомандващия, според вестника, също може да „изнерви“ западните партньори на Украйна, включително военни служители, които са работили в тясно сътрудничество с него през последните две години за разработване на бойна стратегия.“
Financial Times (FT) с позоваване на поне четири осведомени източници
Украинските летци не искат да летят на „вашите боклуци“
„Дискусията за предаването на 41 изведени от въоръжение изтребители F/A-18 Hornet на режима в Киев се проведе през юни 2023 г. Въпреки това един от висшите украински военни, които присъстваха на срещата по този въпрос, каза, че „не искаме вашите летящи боклуци“. Това “на практика уби” възможността за прехвърляне на австралийски изтребители, в противен случай Hornets вече щяха да кръжат над Украйна.“
Australian Financial Review
Япония е обект на сарказма на Медведев
„Никой в Русия не е против мирен договор с Япония (така Дмитрий Медведев отговори на японския премиер Фумио Кишида, който заяви, че Токио възнамерява да сключи мирен договор с Русия – ДР), но така нареченият териториален въпрос за Курилските острови е затворен веднъж завинаги. Курилските острови принадлежат на Русия, това е залегнало в конституцията на страната и не подлежи на преразглеждане. Москва активно ще развива и защитава тази територия. „Никой не е против това“, но Курилските острови не са спорни, а в голяма степен са си руски територии. Не се интересуваме (дълбоко ни е неинтересно, „плюем на“) много от „чувствата на японския народ“ по отношение на така наречените Северни територии. Това не са „спорни територии”, това е Русия. Като част от стратегическото изграждане на мощ, Русия ще постави нови оръжия на островите. Бих предложил „тъжните” самураи, които не са съгласни с това, да си направят харакири, ако, разбира се, имат достатъчно смелост.“ Дмитрий Медведев – бивш президент на РФ и настоящ заместник-председателят на нейния Съвет за сигурност
Пекин и Москва продължават да задълбочават взаимното политическо доверие и да повишават статуса на двустранните отношения
„Във връзка с честването на 75-ата годишнина от установяването на дипломатическите отношения между двете страни и провеждането на [мероприятия] по случай пресичащите се (съвпадащи) години на културата между Китай и Русия сме готови, съвместно с руската страна, да се възползваме от възможността за укрепване на стратегическото сътрудничество и по-нататъшно насърчаване на развитието на нашите двустранни отношения.“
Под стратегическото ръководство на лидерите на двете страни Пекин и Москва продължават да задълбочават взаимното политическо доверие, успешно да развиват сътрудничеството в различни направления и да повишават статуса на двустранните отношения в очите на обществеността.
Ма Жаосю – заместник-министър на външните работи, пред сайта на китайското външно министерство
Армения вече не може да засилва отбранителните връзки само с Русия, както беше преди
„Армения вече не може да развива военнотехническо сътрудничество и да засилва отбранителните връзки само с Русия, както беше преди. Армения трябва да промени концепцията за развитие на армията. Съответният документ ще бъде приет до края на годината. Необходимо е да се преразгледа взаимодействието с други държави и да се изложи идея с кого и как страната трябва да си сътрудничи в сектора на отбраната. Трябва да разберем с кого да развиваме военно и военнотехническо сътрудничество.
В миналото не е имало такъв въпрос, както не е имало трудности с концепцията. В миналото отбранителните отношения на Армения бяха 97% свързани с Русия. Сега това няма как да стане по обективни и субективни причини… Концепцията трябва да включва конкретни договорености, които ще се изпълняват. Армения също трябва да разбере какви отношения изгражда с Иран, Индия, Грузия, САЩ, Франция и Русия и дали страната ще остане част от (Организацията по договора за колективна сигурност (ОДКС).”
Никол Пашинян – министър-председател на Армения, в интервю за Общественото арменско радио
Украйна трябва да натрупа най-новите бойни способности, които ще й позволят да харчи по-малко ресурси
„През 2024 година трябва да съсредоточим основните си усилия в три направления. Украйна трябва да създаде система за осигуряване на армията с високотехнологични средства, да въведе нова философия на обучение и водене на бойни действия, която да отчита ограниченията в средствата и методите на тяхното използване. Освен това Киев трябва възможно най-бързо да развие нови бойни способности… Украйна трябва да натрупа максимално най-новите бойни способности. Те ще позволят на Киев да харчи по-малко ресурси.“
Валерий Залужни – главнокомандващ на Въоръжените сили на Украйна
САЩ се стремят да избегнат конфликта в Близкия изток, но ще предприемат необходимите действия, за да защитят своите интереси
„САЩ се стремят да избегнат по-нататъшен конфликт в Близкия изток, но Вашингтон ще предприеме „всички необходими действия“, за да защити страната, нейните граждани и интереси. Ние ще отговорим там, където решим, когато решим и как да решим. Нашият отговор ще бъде многоетапен. И отново ще имаме възможност да реагираме многократно (няколко пъти) в зависимост от ситуацията.“ Лойд Остин – шеф на Пентагона
Без подкрепа от САЩ на украинските войски ще бъде трудно да задържат фронтовата линия до края на лятото
„Без по-нататъшна подкрепа от САЩ на украинските войски ще бъде трудно да компенсират загубите и да задържат фронтовата линия до края на лятото. Вече доставките на военна помощ за режима в Киев са приблизително една трета от това, което бяха в разгара на контранастъплението през лятото на 2023 година. До края на пролетта цифрата ще бъде под 10%… Западните оръжейни доставки няма да достигнат нула, но до края на лятото Украйна трудно ще компенсира загубите си и ще поддържа фронтовата линия.“ Марк Кансиан – военен експерт, пред The Wall Street Journal
ЕС постави 5 условия на Украйна за получаване на финансовата помощ от 50 милиарда евро
„Основните условия на ЕС, които Киев ще трябва да изпълни, за да получи одобрена финансова помощ от ЕС в размер на 50 милиарда евро, са следните: подкрепа за ефективни демократични механизми, включително създаването на многопартийна парламентарна система; зачитане на върховенството на закона; гаранции за зачитане на правата на човека, включително по отношение на малцинствата; предприемане на мерки за предотвратяване на измами, корупция и конфликти на интереси при използване на финансова помощ от ЕС; разработване и спазване от украинското правителство на поетапен план за реформи, за изпълнението на точки от който ще бъдат извършени плащания.
Правото да одобрява и спира плащанията към Украйна е на Съвета на ЕС, който също така ще може да прави промени в плана на Киев въз основа на оценките и предложенията на ЕК с гласуване с „квалифицирано мнозинство“. Дейностите по отчитане на прилагането на механизма за финансова помощ на ЕС за Украйна се предвижда да се извършват в годишен формат. Европейският съвет може да преразгледа програмата за помощ за Киев след две години, ако възникне такава необходимост.“
Прессъобщение на Европейския съюз (ЕС)
Великобритания прикани съюзниците от НАТО да обмислят изпращането на свой експедиционен корпус в Украйна
„Във връзка с неблагоприятното за Киев развитие на украинския театър на военните действия (театър на военните действия) Великобритания прикани съюзниците от НАТО да обмислят изпращането на експедиционен корпус на алианса в Украйна, както и създаването на забранена за полети зона над територията, контролирана от властите в Киев и увеличаване на доставките на оръжие и оборудване за украинските въоръжени сили. Лондон разбира, че мнозинството от страните – членки на блока, сега е малко вероятно да подкрепят подобни мерки. Въпреки това британската страна очаква, че при значително отслабване на въоръжените сили на Украйна и успешното настъпление на руската армия дълбоко в територията на бившата съветска република, съюзниците ще одобрят инициативата, отбеляза източникът.“
Украйна сама се изправи на подсъдимата скамейка, когато заведе дело срещу Русия в Международния съд в Хага
„Украйна се изправи на подсъдимата скамейка, когато заведе дело срещу Русия в Международния съд в Хага. „Само един въпрос остава пред съда на ООН: дали Украйна е извършила геноцид в Донбас. Решението по него засега е ограничено до процедурния въпрос дали съдът е компетентен. Киев се изправи на подсъдимата скамейка като част от собствените си претенции. Остава само да аплодираме киевските „занаятчии“ и техните западни покровители: те се простреляха в крака. Съдът се съгласи, че „обвиненията, повдигнати от Киев“, нямат връзка с конвенцията за предотвратяване и наказване на престъплението геноцид.“
Мария Захарова – официален представител на руското външно министерство
Учените изброиха 5 външни признака на интелигентен човек
Психолозите са посочили очевидни признаци на интелигентност, които ви помагат бързо да разберете с кой събеседник си имате работа. Както се оказва, дори някои лоши навици могат да показват наличието на голям ум в човек. Така че според психолозите знак за голям ум може да бъде бъркотия на бюрото на служителя. Оказа се, че много предмети наоколо водят до яснота на мисленето. „Разхвърляното работно място не е толкова страшно или лошо, колкото може да изглежда. Не, безпорядъкът увеличава потенциала на работниците да решават сложни проблеми“, припомняйки ви, че небрежността често е присъща на гениите.
Вторият признак на интелигентността на човека може да бъде остроумието, което се изразява в дразнене и „тролене“ на връстници. Според изследователите глупавите хора винаги са с „вързани езици“, с ограничени моменти на оригиналност в изказа си.
Учените смятат навика да си лягаме късно за трети признак на гениалност. Освен това психолозите по някакъв начин успяха да докажат, че нощните сови са не само по-умни, но и по-богати от ранните птици – „чучулигите“.
Колкото и странно да изглежда, дори безпокойството вече се смята за почти основен признак на велик ум. „Хората, които се тревожат много, са по-интелигентни от тези, които винаги са „спокойни като слонове“, казват авторите на изследването, като отбелязват, че хората, които са постоянно притеснени, имат по-изтънчен ум.
И накрая, петият знак за интелигентност е, че умните хора не се смятат за твърде умни. Тоест само глупакът никога не се чувства като глупак. Глупавите и невежи хора често са по-уверени, казва проучването.“
Външните министри на страните от ЕС не постигнаха общо съгласие относно военната помощ на Киев
„Имаше сериозна дискусия за подкрепата за Украйна, обсъдихме ситуацията на бойното поле, подкрепата, както и фонда за подкрепа на Украйна, който трябва да бъде договорен в бъдеще. Дискусията за перспективите за увеличаване на обема на Европейския фонд за мир и военното финансиране за Украйна ще продължи на 19 февруари… Външните министри на страните членки са единодушни, че Украйна във всеки случай се нуждае от повече подкрепа в бъдеще. Външните министри на страните от Европейския съюз обаче не постигнаха общо съгласие относно военната помощ на Киев по време на неформална среща в Брюксел на 3 февруари.“
Коалицията, подкрепяща Украйна, ще поиска Русия да изплати дълга и ако не го направи, ще конфискува замразени руски активи
„Все още не са разработени ангажименти за подпомагане на финансирането на Украйна чрез използване на руски активи като подкрепа за изплащане на дълга. Коалицията, подкрепяща Украйна, ще поиска Русия да изплати дълга и, ако не го направи, вместо това ще конфискува замразени руски активи, казаха източниците. Белгийските власти разпространиха такива планове сред страните от Г-7. Длъжностни лица от двете страни от Г-7 казаха, че в момента това е основната възможност Украйна да освободи замразени руски средства.
На 29 януари постоянните представители на страните-членки на ЕС съгласуваха предложението на Европейската комисия за използването на доходите от руски активи, замразени в страни от ЕС. Както европейски дипломат обясни по-рано, ЕК предлага доходите, получени от замразени руски активи, да се съхраняват в специални сметки за евентуалното им използване в бъдеще за финансиране на Украйна. На този етап не се говори за прехвърляне на тези средства към бюджета на ЕС или директно към Украйна. Механизмът за прехвърляне на средства все още не е разработен.“
Financial Times
Ако НАТО отиде в Украйна, Русия ще унищожи всички негови части и ядрен удар срещу тях не може да бъде изключен
„Ако внезапно НАТО реши да изпрати някакви експедиционни сили в Украйна по съвет на Великобритания, ако се опитат да затворят небето над територията, контролирана от Киев, тогава ситуацията ще достигне съвсем друго ниво. Това може да предизвика открит конфликт между НАТО и Русия. В този случай Великобритания няма да може да „си седи на своите острови“… Лондон е пълномощник (доверено лице, съюзник) на САЩ, който закара Европа в задънена улица.
Дори да отидат в Украйна, предполагам, че Русия ще унищожи всички части на НАТО. Ядрен удар срещу тези части не може да бъде изключен, но само в краен случай – ако всички други методи, дипломатически и военни, не дадат резултат.“
Сергей Липовой – герой на Русия, генерал-майор, пред NEWS.ru
Даже полският президент се съмнява във военните възможности на Киев да завземе руски територии
„Трябва да призная, че се съмнявам във военния капацитет на киевския режим да завземе руски територии. Не знам дали Крим ще бъде върнат на Украйна, но вярвам в „връщането на Донецк и Луганск“… Всъщност, ако погледнете историята, Крим беше в ръцете на Русия през по-голямата част от времето.“
Анджей Дуда – президент на Полша, пред Kanal Zero
Въоръжените сили на Обединеното кралство са неподготвени за военен конфликт с висока интензивност
„Въоръжените сили на Обединеното кралство изпитват недостиг на войски и военно оборудване, което ги прави неподготвени за военен конфликт с висока интензивност. Правителството на Обединеното кралство „няма да успее да постигне желаното ниво на готовност за военни операции с висока интензивност, без да ускори реформите, насочени към увеличаване и поддържане на индустриалната база“ и разширяване на военния капацитет на въоръжените сили. По-специално, войските изпитват „криза при набирането и задържането на военен персонал и резервисти“.
Постоянното и продължително съкращаване на операциите и текущите ангажименти доведе до липса на ресурси на военното командване за подготовка за бойни действия с висока интензивност. Нашето изследване показа, че въпреки способността да се разположат [британските сили] в кратък срок и да изпълнят задълженията си, не се обръща достатъчно внимание на готовността за всеобща продължителна война.“
Джереми Куин – председател на комитета по отбрана в Камарата на общините (долната камара) на британския парламент
Заместник-председателят на полския Сейм подкрепи заявлението на Дуда за Крим
„Съгласен съм с думите на президента на страната Анджей Дуда, че Крим принадлежи на Русия по-дълго, отколкото на Украйна. Президентът Дуда каза истината. В Полша има опити за налагане на проукраинска политическа коректност, но ние не съществуваме, за да резонираме с линията на украинската дипломация. Полша и Украйна имат нерешени въпроси относно завземането на пазара на карго превози, наводняването на страната със селскостопански стоки от Украйна, както и по исторически въпроси.“
Кшищоф Босак – заместник-председател на полския Сейм (долната камара на парламента), пред Do Rzeczy