“Сглобката” иска от Сарафов да провери нотариалния акт на Руската църква
Държавното обвинение възложи на ДАНС проверка по казуса
Сигнал до изпълняващия функциите на главен прокурор Борислав Сарафов за проверка и установяване на собствеността на храма “Св. Николай Мирликийски” подадоха народните представители Бойко Борисов, Кирил Петков, Делян Пеевски и Ивайло Мирчев. Това съобщиха от пресцентъра на Народното събрание.
ОЩЕ ПО ТЕМАТА: Група леваци оспорват констативен нотариален акт пред прокуратурата
В сигнала се казва: „При отчитане на изключителната важност на възникналия проблем около собствеността, стопанисването и експлоатацията на православния храм „Свети Николай Мирликийски” за обществото, както и с оглед на обстоятелството, че възниква съмнение дали евентуално не е извършено престъпление (документно или друго) свързано с легитимацията на Посолството на Руската федерация в Република България като собственик на храма, с настоящия сигнал молим прокуратурата на Република България да извърши проверка, при която, след установяване на всички релевантни факти и издирване на необходимите документи, да бъде установено по безспорен начин в чия собственост се намират понастоящем имотите (земя и сграда) на храм „Свети Николай Мирликийски”, находящ се в гр. София, бул. „Цар Освободител” № 3.”
Припомняме, че вчера Агенцията по вписванията обяви, че има нотариален акт на името на руското посолство за църквата “Св. Николай Чудотворец”, след което от Министерството на правосъдието реагираха веднага, че това трябва да се провери, защото според него имало съмнителни обстоятелства около този документ.
Софийската градска прокуратура възложи на Държавната агенция “Национална сигурност” (ДАНС) проверка по два сигнала за собствеността на храма “Св. Николай Мирликийски”, съобщиха на брифинг ръководителят на градската прокуратура Илиана Кирилова и заместникът ѝ Христо Кръстев.
Проверката е във връзка с два сигнала – от група народни представител и от Гражданско сдружение “Боец”. В нейния ход ще се установяват факти и обстоятелства относно собствеността и правото на ползване на земята като терен и на сградата на православния храм, обясни прокурор Кръстев. Той добави, че ще бъдат изискани документи от Агенцията по вписванията, Държавния архив, Столичната община и от Българската православна църква. Ще бъде изискано становище и от дирекция “Вероизповедания” на Министерския съвет.
Този казус има канонически и юридически аспект, казаха от прокуратурата.