Синдзян – лидер по Пътя на коприната
Сигурно малцина, драги читатели, знаят, че Синдзян (или още Синдзян-уйгурският автономен регион) е най-обширната провинция в Китай, заемаща площ от милион и 600 хиляди кв. км, една шеста от територията на Поднебесната. Именно от този северозападен регион на страната е поемал древният Път на коприната, за да измине хиляди километри до сърцето на Европа. Днес, когато отбелязваме 10-годишния юбилей от мащабната инициатива на председателя Си „Поясът и Пътят“ – една идея за взаимноизгодно икономическо развитие на всички държави по многокилометровия търговски маршрут, се появяват нови възможности за развитието на древната провинция на КНР.
Преди няколко дни председателят Си изслуша доклад на местните власти за развитието на Синдзян. Коментирайки публикуваните данни, лидерът на КНР отбеляза, че „Синдзян има изключително важен статут в Китай, кой е свързан със стремежа за великото национално възраждане. Стабилността в Синдзян трябва да заема приоритетно място, за да се гарантира неговото развитие“, подчерта той.
Очевидно официален Пекин е разработил и обсъдил мащабна програма за по-нататъшното развитие на най-голямата провинция. Тя включва усилия за въвеждане на технологични иновации, за разработването на специфични и нови индустрии, всеобхватното ускоряване изграждането на съвременна и силна промишлена система.
На фона на тези мащабни планове СиДзинпин изтъкна, че „Синдзян трябва да се превърне в център на инициативата „Поясът и Пътят“, в широко отворен прозорец на страната към Запада“. Всички тези предначертания са логично свързани с потенциала на Синдзян.
На огромната територия на провинцията има всичко, което може да привлече вниманието на пътешественика – огромни планини и равнини, езера, едно от които – Айдинху, е на второ място в света след най-ниското море в света – Мъртво море, и е басейн на различни лечебни вещества и минерали. Тук е и величествената пустиня Такламакан (площ 330 хиляди кв. км), богата на нефт и природен газ.
В центъра на провинцията е планинският масив Тиеншан (средна височина 3000 – 5000 м, с най-висок връх Томур – 7455 м), едно предпочитано място за планински туризъм и алпинизъм.
Големи равнинни територии като Таримска падина (площ 530 хиляди кв. км) и Джунгарска котловина (площ 380 хиляди кв. км) обуславят чудесни условия за развитието на селскостопански култури. Резервите от полезни изкопаеми отговарят на мащабите на Синдзян.
Всичко казано дотук потвърждава тезата за превръщане на Синдзянq в лидер по маршрута на световноизвестния Път на коприната, в зона, където могат да бъдат съсредоточени и повече човешки ресурси, място, където ще се отворят хиляди и хиляди нови работни места.
Още едно доказателство, че ръководният екип на социалистически Китай начело с председателя СиДзинпин гледа далеч в бъдещето, има мисионерска визия, която носи и ще носи за в бъдеще нови сериозни успехи.