Си Дзинпин пристигна в САЩ, предстои среща с Джо Байдън
На 14 ноември следобед китайският председател Си Дзинпин пристигна в Сан Франциско, където ще участва в 30-ата неформална среща на държавните ръководители на страните от Азиатско-тихоокеанското икономическо сътрудничество и се срещне с американския президент Джо Байдън.
Хора от китайската общност в Сан Франциско посрещнаха Си Дзинпин при пристигането му там. Те се бяха събрали от двете страни на пътя до хотела, където ще отседне китайския лидер, и отправиха приветствия към кортежа му. Сред тях бе и китайският посланик в САЩ Сие Фън.
На летището Си Дзинпин бе посрещнат от високопоставени представители на американската администрация, сред които министърът на финансите Джанет Йелън, губернаторът на Калифорния Гевин Нюсъм и посланикът на САЩ в Китай Никълъс Бърнс.
На 13 ноември говорителката на китайското Външно министерство Мао Нин коментира въпроси, свързани с предстоящата среща между Си Дзинпин и Джо Байдън.
Тя каза, че двамата държавни глави „ще обсъдят стратегически, общи и конкретни въпроси, свързани с китайско-американските отношения, както и такива, свързани със световния мир и развитие“.
„Китай не се страхува от съперничество, но е против китайско-американските отношения да бъдат определяни единствено такива. Китай не се стреми да промени Съединените щати, и САЩ не трябва да се стремят да променят Китай. Надяваме се, че американската страна ще изпълни своите ангажименти, като например да не върви към „нова студена война“ и да влизат в конфликт с Китай, а да работим заедно за връщане на отношенията ни към тяхното нормално развитие“, подчерта Мао Нин.
Поредица предишни американски администрации са поели ясни ангажименти по въпроса с Тайван и САЩ трябва да се придържат сериозно към принципа за „един Китай“ и да не подкрепят с практически действия стремежите за независимост на Тайван, заяви говорителката.
По отношение на палестинско-израелския конфликт Мао Нин посочи, че Китай винаги е поддържал тясна комуникация със страните и е ангажиран с усилия за деескалация на напрежението и защита на цивилното население. „Надяваме се, че Съединените щати ще поддържат обективна и справедлива позиция и ще играят конструктивна роля за постигането на примирие и край на войната възможно най-скоро“, подчерта тя.