След изборния погром, управляващите в Германия се обявиха за ограничаване на миграцията
Разминаващите се по редица въпроси партии от управляващата коалиция в Германия – Германската социалдемократическа партия, “Съюз 90/Зелени” и Свободната демократическа партия – направиха съвместно изявление в знак на единство по отношение на миграционната политика, включително за ограничаване на броя на пристигащите мигранти, предаде ДПА, цитирана от БТА.
“Светофарното правителство (наричано така заради цветовете на партии в него – бел. ред.) и съставляващите го партии обединяват усилията си, за да намалят тежестта върху нашите общини и да осъществят по-добър контрол, ред и ограничаване на миграцията”, казаха говорители на трите партии пред германския вестник “Билд”.
Изявлението бележи промяна в тона най-вече от страна на партията “Съюз 90/Зелени”, която се обявяваше в подкрепа на подобряването на контрола върху миграцията, но избягваше да се ангажира с определянето на таван на броя на допусканите мигранти, отбелязва ДПА.
От друга страна, Свободната демократическа партия от известно време настоява за налагането на ограничения, а канцлерът социалдемократ Олаф Шолц също се изказа в подкрепа на такава мярка.
Миграцията бе основна тема по време на кампанията за произведените през уикенда регионални избори за Ландтаг (провинциален парламент) в две германски провинции – Хесен и Бавария, на които трите партии от управляващата коалиция претърпяха сериозни загуби. Социалдемократите на Шолц по-конкретно регистрираха най-лошите си резултати в историята.
Крайнодясната партия “Алтернатива за Германия”, известна с твърдата си позиция по отношение на миграцията, постигна значителни успехи и в двете проспериращи западни провинции, които съставляват около една четвърт от населението на Германия. “Алтернатива за Германия” обикновено се радва на много по-голяма подкрепа в провинциите, които са били част от бившата комунистическа Германска демократична република.
Според Европейска служба за подкрепа в областта на убежището броят на заявленията за предоставянето на убежище в ЕС като цяло се е увеличил, като в Германия броят на молбите е нараснал с 74 процента в сравнение със същия период на миналата година, отбелязва ДПА.