След над 200 години неутралитет, Швеция вече е член на НАТО
Швеция днес се присъедини към НАТО, като стана 32-ия член на военния алианс, съобщи правителството на САЩ, цитирано от ДПА и БТА.
Официалното изявление, публикувано от Държавния департамент на САЩ обявява, че днес е влязъл в сила “Протоколът на Организацията на Северноатлантическия договор с Кралство Швеция”.
Членството на скандинавската държава означава, че всички съюзници в НАТО, включително и САЩ, се задължават да защитават страната, ако бъде нападната, както и обратното. Стокхолм освен това допринася към пакта със значимата си военна индустрия, която вече снабдява няколко държави от алианса.
Швеция и Финландия поискаха да се присъединят към НАТО през май 2022 г., след пълномащабната инвазия на Русия в Украйна през февруари същата година. Финландия стана член на алианса през април 2023 г.
Шведският премиер Улф Кристершон е във Вашингтон, за да предаде пълната документация за пълноправното членство, а в изявление на Белия дом преди речта на президента Джо Байдън “За състоянието на Съюза” се казва, че Швеция ще се присъедини днес.
“Присъствието на Швеция като съюзник на НАТО ще направи Съединените щати и нашите съюзници още по-сигурни“, се казва в изявлението.
Шведското правителство отделно заяви, че днес ще вземе официалното решение за присъединяване на страната към НАТО.
За НАТО присъединяването на Швеция и Финландия, които имат обща граница с Русия от 1340 км, е най-значимото разширяване от десетилетия насам. То е и удар за руския президент Владимир Путин, който се опитва да предотврати по-нататъшното укрепване на алианса.
Швеция ще се възползва от гаранцията за обща отбрана на алианса, според която нападение срещу една страна членка на НАТО се счита за нападение срещу всички страни членки, припомня Ройтерс.
Започналото днес членство в НАТО бележи ясно скъсване с миналото, в което в продължение на над 200 години – от края на войната с Норвегия през 1814 г. – Швеция избягваше военни съюзи и държеше неутралитет по време на войни.
След Втората световна война тя изгради международна репутация на защитник на правата на човека, а когато СССР се разпадна през 1991 г., правителствата доста съкратиха военните разходи. През 2021 г. министърът на отбраната отхвърли членството в НАТО, но само няколко месеца по-късно – след руската инвазия в Украйна от февруари 2022-а, тогавашното правителство на социалдемократите кандидатства, заедно със съседна Финландия.
Но докато Финландия се присъедини миналата година, Швеция беше накарана да чака, тъй като Турция и Унгария, които поддържат балансирани отношения с Русия, забавиха ратифицирането. Турция одобри молбата на Швеция през януари, а Унгария се забави още повече и протакането свърши, когато Улф Кристерсон направи посещение на добра воля в Будапеща на 23 февруари, където двете страни се споразумяха за сделка за изтребители.