След Украйна Западът се опитва да дестабилизира Южен Кавказ
В опитите си да нанесат стратегическо поражение на Русия, страните от колективния Запад се стремят да дестабилизират обстановката в Южен Кавказ, се казва в коментар на руското Министерство на външните работи след заседание на колегиума на ведомството, състояло се под председателството на първия руски дипломат Сергей Лавров.
„Беше акцентирано, че за да бъде нанесено стратегическо поражение на Русия, след Украйна Западът се стреми да дестабилизира ситуацията в други части на постсъветското пространство, включително и Южен Кавказ, да подкопае отношенията на съюзничество и партньорство, свързващи Русия със страните от региона, да разруши действащите механизми за колективна сигурност и икономическото партньорство”, посочват от руското дипломатическо ведомство.
Отбелязва се, че Русия изхожда от приоритета за гарантиране на сигурност, стабилност и благополучие в Южен Кавказ, за разлика от Запада, който се ръководи изключително от логиката на „играта с нулева сума”. „Русия ще развива взаимноуважителни отношения и взаимноизгодно сътрудничество с всички държави в региона, обединени от обща многовековна история, географска близост и тесни човешки контакти”, поясняват от МВнР.
В съобщението също така се признава необходимостта от продължаване на усилията за пълно реализиране на комплекса от тристранни договорености между Азербайджан, Армения и Русия, включително съгласуването на мирния договор между Баку и Ереван, разблокиране на транспортните комуникации в региона и делимитация на арменско-азербайджанската граница. „В рамките на международните женевски дискусии за Задкавказието с участието на Абхазия, Грузия и Южна Осетия Русия и в бъдеще ще работи за постигане на надеждни договорености за неизползване на сила”, добавят от дипломатическото ведомство.
„Разгледани бяха задачите за укрепване на връзките и за самодостатъчност на региона в интерес на стоящите пред страните проблеми, на първо място със силите на регионалните правителства без външна намеса – се казва в текста. – В този контекст е подчертано особеното значение на използване на потенциала на консултативната регионална платформа „3+3” (Азербайджан, Армения, Грузия плюс Иран, Русия, Турция). Набелязани са практически мерки в това отношение.