Спортните прояви в „Златната седмица“ повишиха жизнеността в Китай
Спортните събития са и мостове за културен, икономически и технологичен обмен на спортисти и на фенове на спорта между градове, региони и държави, смята проф. Джоу Синсян от Спортния университет в Пекин
Спортните прояви по време на „Златна седмица“ тази година повишиха жизнеността в Китай, заключава агенция Синхуа в репортаж, в който се разказа как множество китайци са прекарали тази година седемте дни почивка, след тържественото отбелязване на националния празник на КНР 1 октомври.
Много от жителите на китайската столица Пекин посетиха през тези седем дни Парка Шуган, където се проведе Световното първенство по тенис на маса (WTT) ChinaSmash за 2024 г. Не само това атрактивно място обаче привличаше по време на „златната седмица“ китайците, които обичат да съчетават почивката с посещения на спортни състезания и спортни занимания, в някои от които те участват лично, отбеляза Синхуа. Агенцията също посочи, че многобройните спортни събития в Пекин и страната тези дни са привлекли мнозина любители на спорта и са им предложили чудесни възможности за интегриране на спорта с културата и туризъма.
Спортният туризъм нарастваща тенденция
Според водеща туристическа интернет платформа в Китай, спортният туризъм се е превърнал във нарастваща тенденция, особено сред по-младите поколения, с 87 процента годишно увеличение на търсенията за спортен туризъм от януари до юли 2024 г. Това положително явление в отдиха на китайците предизвика и много коментари в медиите, в които бе отбелязано, че спортните събития са нещо повече от състезания – те също действат като мостове за културен, икономически и технологичен обмен между градовете и регионите в страната, както и между Китай и другите държави.
На западната страна на Чанан авеню – главната пътна артерия на Пекин, Шуган парк беше домакин на Световния тенис на маса (WTT) ChinaSmash, най-голямото международно събитие по тенис на маса, провеждано в столицата на Китай след Световното първенство през 1961 г.
Междувременно в северната част на града, по централната ос на Пекин – която наскоро беше включена в списъка на ЮНЕСКО за световно наследство – в Националния тенис център се състоя Откритото китайско първенство по тенис, в което участваха и много от звездите на професионалния тенис в света.
„След чудесния успех на китайските състезатели на Олимпиадата в Париж за тениса на маса бе наистина важно да видим събития от високо ниво да се организират в двойния олимпийски град Пекин“, каза Стив Дейнтън, главен изпълнителен директор на Групата на Международната федерация по тенис на маса (ITTF).
Звезди на международния тенис в Пекин
Общуването с Китай и културният обмен обхванаха и звездите на тениса Карлос Алкараз и американката Коко Гоф. Освен, че участваха в тенис турнира те се разходиха в Забранения град в Пекин, облечени в традиционно китайско облекло и правейки снимки за спомен. „Страхотно е да науча повече за града и неговата култура, за неговите невероятни сгради и красоти. Със сигурност ще запазя тези неповторими спомени, каза 21-годишният испански тенисист Алкарас. А Коко Гоф добави: „Наистина е страхотно да си заобиколен от толкова много история, това е като във филм за история, която искам да изуча и да и се насладя“.
В Шанхай Световният шампионат за моторни лодки на Формула 1 (F1H2O) заслепи феновете с високоскоростния международния круизен терминал Усонку.
Голям интерес предизвикаха и Световното първенство по снукърс и приятелският футболен мач между футболисти от Китай и Малайзия, посветен на инициативата „Един пояс, един път“ в Суперлигата на Гуейджоу Вилидж, известна още като „Кун Чао“.
Според Tongcheng Travel, водеща туристическа платформа в Китай, спортният туризъм се е превърнал в нарастваща тенденция, особено сред по-младите поколения. Последният им доклад показва 87% годишно увеличение на търсенията за спортен туризъм от януари до юли 2024 г.
Джоу Синсян, професор в спортния университет в Пекин, коментира, че спортните събития са нещо повече от състезания. Те също действат като мостове за културен, икономически и технологичен обмен между градове, региони и държави.
Водните спортове набират популярност
Водните спортове също набират популярност в Китай и стимулират спортния туризъм. Те стават все по-популярни сред любителите на активния отдих, редом с катеренето и планинското колоездене и това се видя и по време на „Златната седмица“ и това също се видя по време на „Спортната седмица“ тази година. В много университети в страната се създават отбори по ветроходство, а студентите могат да трупат опит, участвайки в онлайн състезания. На Олимпийските игри в Париж китайският женски дует Сю Шъсяо и Сун Мъня успешно защитиха титлата си в женския кану двоен спринт на 500 м, а техните сънародници Лиу Хао и ДжъБоуън спечелиха злато при мъжете. Тун Лисин, директор на Китайската водна спортна администрация, заяви, че трябва да се изготвят подробни планове за разширяване на подходящите за спорт водни площи и да се стимулират таланти в тази област.
Джоу Синсян, професор в Спортния университет в Пекин, коментира, че спортните събития са нещо повече от състезания. Те също действат като мостове за културен, икономически и технологичен обмен на спортисти и на фенове на спорта между градове, региони и държави.