Среща с великия българолюбец граф Игнатиев
При небивал интерес премина представянето на книгата „Н.П. Игнатиев – Графът на българите“ на журналистката Калина Канева на 5 март т.г. в Дома на Русия в София. Емоционално, но и с вещината на сериозен изследовател и разказвач авторката описа своя 40-годишен труд над книгата, събрала множество архивни документи, разкази на очевидци и срещи с потомци на големия руски дипломат граф Игнатиев. Пътят към към граф Игнатиев за Калина Канева започнал след срещи с другия голям българолюбец – акад. Дмитрий Лихачов, оставил ни великото определение за България като държава на духа. Книгата видя бял свят благодарение на издателство „Синева“.
Водещ на срещата бе журналистката д-р Велиана Христова, която напомни, че още през 1870 г. „графът на българите“ като руски консул в Цариград успява да убеди султана да подпише ферман за обособяването на независима българска екзархия и това слага край на гръцкото господство над нашата църква. Втората огромна заслуга на Николай Павлович е договорът между Руската и Турската империи, подписан на 3 март в Сан Стефано, който възкресява самостоятелната българска държава на териториите, населени с българи, и освобождава незабавно хилядите български борци за свобода, затворени в Диарбекир и турските зандани. Иван Вазов нарича граф Игнатиев „велик българолюбец“, напомни издателят, журналист и писател Христо Георгиев.
След изказванията на проф. Искра Баева, проф. Нина Дюлгерова и на други участници в срещата бе показан и великолепният филм „Русский граф болгаров“ за живота и делата на гениалния дипломат Игнатиев.