Стагнация на европейската икономика в края на 2023 г., докато българската нарасна с 0,5%
Икономиката на еврозоната и на целия ЕС стагнира през четвъртото тримесечие на 2023 г. спрямо предходните три месеца, показват данни на официалната европейска статистика Евростат.
В същото време БВП на България се повиши с 0,5% спрямо третото тримесечие, като седем други страни членки на ЕС отбелязаха по-добра икономическа експанзия през последното тримесечие на 2023 г.
БВП на еврозоната остана на нивото от предходните три месеца, когато се сви с 0,1%, избягвайки “на косъм” навлизането в т.нар. “техническа рецесия” (две поредни тримесечия на отрицателен растеж). В рамките на целия Европейския съюз БВП също остана непроменен през периода октомври – декември 2023 г. спрямо предходните три месеца, когато отново отбеляза стагнация.
Най-солиден растеж на тримесечна база през четвъртото тримесечие на миналата година отбеляза БВП на Дания (ръст с 2,0%), следваната от Хърватия (повишение с 1,3%) и Словения (с 1,1%).
Най-голямо свиване пък отчита икономиката на Ирландия (спад с цели 3,4%), следваната от тези на Естония и Финландия (понижения с по 0,7%), като икономически спад през четвъртото тримесечие на 2023 г. отчетоха 7 от 27-те страни членки на съюза.
Анализът на компонентите на БВП разкрива смесена икономически картина в Европа.
Потреблението на домакинствата и държавните разходи показаха скромни увеличения през последното тримесечие на 2023 г., което допринесе положително за икономическия растеж. За разлика от това приносът на нетния износ беше отрицателен, отразявайки сложния баланс между вътрешното търсене и външната търговска среда.
Спрямо година по-рано БВП на еврозоната се повиши през последните три месеца на миналата година с 0,1%, а на целия ЕС нарасна с 0,2% след растеж през третото тримесечие с 0,1% както в еврозоната, така и в целия ЕС.
БВП на България пък нарасна през четвъртото тримесечие на 2023 г. с 1,6% спрямо същия период година по-рано, като осем други членки на ЕС отбелязаха по-силен икономически растеж, водени от Хърватия и Малта (повишение с по 4,3%), Дания (с 3,1%), Словения (с 2,6%), Португалия и Кипър (с по 2,2%), Испания (с 2,0%) и Полша (с 1,7%).
В същото време броят на трудово заетите хора в ЕС и в частност в еврозоната се повиши през четвъртото тримесечие на 2023 г. сътовено с 0,2% и с 0,3% спрямо предходните три месеца, когато нарасна с 0,2%.
Спрямо година по-рано заетостта се увеличи в еврозоната с 1,2%, а в целия ЕС – с 1,0%, след растеж съответно с 1,4% и с 1,2% през третото тримесечие.
Трудовата заетост в нашата страна пък се повиши през последното тримесечие на 2023 г. с 0,5% спрямо три месеца по-рано и нарасна с 1,2% спрямо година по-рано след спад с 0,6% през периода юли – септември 2023 г., показват още данните на Евростат.