Станишев: Опитват да заличат Руско-турската война, на 3 март се появихме на картата на Европа
„Предложенията за промени в Конституцията са подчинени на конкретна конюнктура заради войната в Украйна, отношенията между Запада и България, като член на НАТО и ЕС, и Руската федерация. Стремежът е да се заличи в българската памет всичко, което е свързано с Руско-турската освободителна война. Няма да се учудя, ако след време се забрани и изучаването на „Опълченците на Шипка“ в училище. Второ, от гледна точка на съдържанието на промените – те са невежи. Погледнете националните празници на почти всички европейски страни. Те са свързани с изграждането на държавността и са свързани с ключови събития. Особено новите страни, които не са съществували с десетилетия по една или друга причина – така е в Хърватия, в Белгия, в Полша. Националният празник е свързан с държавността. Факт е, че българската модерна държавност започва от 3 март, когато България отново се появява на картата на Европа след 500 години османско робство. И това искат да го заличат?! Трето, политическите последици от направените предложения са разединяващи. Цялото очарование на 24 май и неговата уникалност е, че това е народностен празник. Той не е създаден с указ. Той идва от дълбините на душата на българския народ и няма човек, който като чуе „Върви, народе възродени“ да не му трепне сърцето, да не му заседне нещо в гърлото. И да го правят официоз, противопоставяйки го на 3 март, е провокация към българската национална памет и към българската държавност. Затова аз съм категорично против точно тази промяна.“
Това заяви българският евродепутат, бивш премиер и три мандата президент на Партията на европейските социалисти Сергей Станишев в предаването „Офанзива“ на Novanews.
По думите му декларативното вкарване на текстове, че образованието и просвещението трябва да бъдат национален приоритет не е достатъчно. „Това е в ръцете на правителството и на законодателите. Защото можеш да запишеш най-красивите и пожелателни текстове в Конституцията, но 50% от учениците са функционално неграмотни. От десетки български училища учениците излизат с двойки на матурите по български език и литература. Това е истинският проблем и никакви текстове в Конституцията няма да го решат.“
„Проучванията показват, че българското общество приема 3 март за национален празник. Всяка година десетки хиляди се качват на Шипка. Ето защо бих искал да призова да се окаже активна гражданска съпротива срещу промяната му. Защото знаете поговорката „Докато умният се наумува, лудият се налудува“. Трябва да има граждански позиции и действия, защо не и събиране на подписи, за да се защити българската национална идентичност. Освен всичко друго в Руско-турската освободителна война са загинали и стотици хиляди български опълченци. С подобни предложения и действия унижаваме себе си, унижаваме българския народ. Трябва да отчитаме и че Руската империя ни е освободила и да не забравяме, че тя не слага пречки пред българското Велико народно събрание да приеме една от най-демократичните Конституции за онова време, по пример на белгийската.“, припомни Станишев.
По отношение на другите предложения за промени в Конституцията евродепутатът заяви, че в настоящата Конституция никъде не е записано, че Прокуратурата е пирамидална структура с такава роля на главния прокурор – това е въпрос на законодателни промени. „Очевидно има засилване на ролята на правосъдния министър и на управляващото мнозинство при формирането на прокурорската квота, което води до политическа зависимост. Ние видяхме, че и при отстраняването на Иван Гешев пролича пряката връзка между политици и ВСС. Това сега може би ще бъде закотвено и в Конституцията. И мнозинството си мисли, че по този начин ще си гарантира трайно влияние. Но историята винаги си прави шеги с подобни опити.“
„Промените, свързани със служебното правителство, също са конюнктурни и се дължат на отношенията между сегашното мнозинство и президента, който има близо 3 години до края на мандата. Трябва да се стъпва на факти. Имали сме доста служебни правителства от началото на прехода и нито едно не е провал. Напротив – много от тези служебни правителства спасиха страната от тежки кризи, както служебното правителство на Софиянски по време на крайно остра конфронтация и риск от граждански сблъсъци, да не кажем война. Какво им е виновен президентът Радев на политиците, че две години не могат да направят стабилно управление. Държавният глава в дадения случай изпълнява своите задължения. По Конституция мандатът на едно служебно правителство е около 3 месеца, а това, че имаше 5 предсрочни избора – кой е виновен – Радев или политическите сили и неспособността им да излъчат редовен кабинет? Най-накрая направиха правителство и сега едва ли не трябва да им благодарим. Това е нелепо“, категоричен е Станишев.
На въпрос на водещия Любо Огнянов за ежегодния събор на Бузлуджа и за ролята на БСП Станишев изрази загриженост, че вместо като основна алтернатива и силна опозиция, проучванията продължават да показват едва около 9% подкрепа за социалистите сред избирателите. „БСП не може да намери физиономията си и твърде много наподобява на „Възраждане“, които обаче са по-автентични на този терен. Десетки пъти съм бил на Бузлуджа и когато гледах снимки от 2018 г. и от днес – ясно се вижда огромен отлив на избиратели и симпатизанти. Това е много демотивиращо за българските социалисти и отговорността е на сегашното ръководство.“.
По отношение на поведението на България и изнасянето на оръжия за Украйна Станишев коментира, че страната ни, като член на ЕС и на НАТО, трябва да участва солидарно в оказването на помощ, но трябва да отчитаме и специфичното си геополитическо положение, както и историята. „И лошият мир е по-добър от всяка война. Колкото по-бързо бъде прекратена тази война чрез преговори и споразумение, толкова по-добре“, заяви Станишев, цитиран от “Епицентър”.