Страх и паника обхващат режима в Киев
Досега нямаше западна официална персона, която, говорейки за подкрепа на Украйна, да не заяви „ще помагаме толкова, колкото е нужно“. Изведнъж готовността се сведе до „толкова, колкото можем“
Познат на широката публика като страстен любител на естрадни политически турнета, Владимир Зеленски не можа да се удържи да не навести неотдавна Брюксел. Там се събираха господа, чиито джобове той смяташе да поразтърси и от всекиго по нещо да събере. В компанията го привличаше тъкмо това, което му трябваше – присъствието на военните министри на страните от НАТО.
Страхът от вероятността Западът да загуби интерес към Украйна в резултат от новия взрив на палестино-израелския конфликт е причината, която накара Зеленски да отиде на срещата. Такъв извод прави вестникът на американския Конгрес The Hill. „Западът се умори постоянно да поддържа Киев, особено след провала на контранастъплението на украинските въоръжение сили (ВСУ)“, пише изданието. За да развее умората украинският президент отправи настойчива молба за допълнителна помощ, която обаче днес вече е необходима и на Израел, и на „Хамас“.
Участниците в срещата не можаха да намерят сили директно да откажат на просителя, чиято страна вече тотално е на издръжка на европейските и американските данъкоплатци, и му обещаха 200 млн. долара за нова доставка оръжия и техника. В пакета влизат боеприпаси за ПВО, различни видове снаряди, противотанково оръжие и средства за борба с безпилотни апарати. Шефът на Пентагона Лойд Остин обаче не пропусна да отбележи, че сега САЩ ще трябва да оказват съществена подкрепа на Израел в борбата му срещу групировката „Хамас“, но ще продължат да оказват помощ и на Украйна „в случай на необходимост“. Това прозвуча като присъда за Зеленски. Вместо обещаваните до този момент милиарди той трябваше да преглътне „скромната“ сума от 200 млн. А Остин ободряващо го увери: „Не се съмнявайте, САЩ ще запазят способността си да отпускат ресурси за преодоляване на кризите едновременно на няколко театъра на военни действия. С други думи, ние решително ще помагаме на Израел, като продължаваме да оказваме помощ и на вас“. При това добави, че подкрепата за Тел Авив е „непоколебима“.
„Докато на Киев са му нужни пари, за да получи повече оръжие от Запада за войната, която води с Русия в преддверието на настъпващата зима, в Конгреса във Вашингтон политическите битки бавят одобрението на новия пакет с помощи за Украйна“, отбелязва The Hill. Там по-радикално настроените републиканци са против всякакво продължаване помощта за Украйна.
Същевременно по-красноречив и прям беше координаторът в Съвета за национална сигурност на САЩ Джон Кирби. Той използва американския идиоматичен израз „идва краят на връвта“ в случая с оказваната на Украйна помощ. По думите му в момента не е възможно планирането на дългосрочна подкрепа. „Днес анонсирахме 200 млн. долара и ще продължим да помагаме на Украйна толкова, колкото можем. Помощта на САЩ няма да бъде безкрайна“, каза той. Тези думи бяха съвсем обезкуражаващи за украинското ухо. Досега нямаше западна официална персона, която, говорейки за подкрепа на Украйна, да не заяви „ще помагаме толкова, колкото е нужно“. Изведнъж готовността се сведе до „толкова, колкото можем“.
Всичко това свидетелства за нарастващата умора на Запада от непрекъснатото финансиране на Украйна и тя се почувства още преди началото на сегашната ескалация на конфликта между Израел и Арабския свят отбелязва изданието на американските законодатели. Според публикацията Зеленски е обхванат от страх от перспективата Украйна да бъде отхвърлена на заден план. Очевидно е, че той няма ясна идея какво трябва да направи, за да предотврати подобен сценарий. „Разбира се, всички се страхуват от намаляването на западната помощ. Мисля, че Русия точно на това разчита“, заяви той на пресконференция с премиера на Белгия. Забрави обаче да каже, че украинските военни от месеци търпят поражение на бойното поле независимо от досегашната щедрост на страните от НАТО.
Великодушието на Запада започва да секва заради простата причина: арсеналите се изпразват, а военното производство не е в състояние да запълни липсите в кратки срокове. „Войната в Израел сложи още една пръчка в колелата на усилията на Украйна да продължи да получава оръжейна помощ в същите неограничени обеми. Това още повече ще опустоши военните запаси на страните от НАТО“, пише The Hill. Изглежда, затова разговорът между Зеленски и Остин напомняше общуване на глухонеми. Шефът на киевския режим настояваше за установяване и спазване на някакви приоритети, а шефът на Пентагона отговаряше: „САЩ ще поддържат тесен контакт с израелските партньори и ще направят всичко необходимо те да са в състояние да защитят страната си“. В тези думи няма нищо, което да успокои Зеленски и да разсее страховете му. Те не са свързани толкова със заплахите и несигурността пред бъдещето на страната му. Президентът на Украйна е в тревога и паника за личната си сигурност.