Страх от БРИКС на Запад: Призовават и Г-7 да се разшири
След приесъединяването към БРИКС на 6 държави, шефът на Мюнхенския форум за сигурност поиска Южна Корея и Австралия да влязат в Г-7
Председателят на Мюнхенската конференция по въпросите на сигурността Кристоф Хойсген заяви днес, че подкрепя разширяването на групата Г-7, съставена от седемте най-развити икономики с демократично управление, за да може форумът да запази своята актуалност, предаде ДПА.
“Смятам, че е важно групата на Г-7 да се разшири“, каза Хойсген в Берлин. Той посочи, че “групата се характеризира с това, че в нея участват страни, които споделят общи ценности. Това са държави с демократично управление и пазарна икономика.”
“Също така обаче виждаме, че относителната тежест, особено в икономически план, на тези държави намалява. Поради тази причина смятам, че разширяването на групата би било логично”, заяви председателят на Мюнхенската конференция по въпросите на сигурността.
Г-7 включва Германия, Франция, Италия, Япония, Канада, Съединените щати и Великобритания.
Хойсген заяви, че страни като Южна Корея и Австралия биха могли да се присъединят, за да “увеличат влиянието” на групата.
Хойсген председателства Мюнхенската конференция по въпросите на сигурността, която всяка година през февруари събира в столицата на Бавария световни лидери и високопоставени служители в областта на отбраната и външната политика, отбелязва ДПА.
Лидерите на страните от Г-20 – по-широка група на най-развитите икономики, включително Русия и Китай – ще се срещнат през уикенда в индийската столица Делхи.
ЕС ВЕЧЕ Е НАРАВНО С АФРИКАНСКИЯ СЪЮЗ В Г-20
Г-20 е постигнала съгласие да приеме за свой постоянен член Африканския съюз (АС), съобщи днес агенция Блумбърг Нюз, цитирайки източници запознати с въпроса.
Решението ще даде на съставения от 55 страни членки АС, който досега имаше статут на “поканена международна организация” в Г-20, същия статут като на Европейския съюз, допълни Блумбърг, цитиран от Ройтерс и БТА.
Индийският премиер Нарендра Моди отправи през юни до лидерите на държавите членки на Г-20 предложение АС да получи пълноправно и постоянно членство в блока на предстоящата среща на върха в индийската столица Делхи. В момента Г-20 включва 19 страни членки и ЕС.
Лидерите на Г-20 се очаква да обявят решението си за приемането на АС по време на срещата си този уикенд, съобщи Блумбърг.
Държави като Германия, Бразилия и Канада също изразиха подкрепа за членството на АС в Г-20.
Г-20 е междуправителствен форум на най-големите световни развити и развиващи се икономики. Членове на блока произвеждат близо 85 процента от световния БВП, имат дял от 75 процента в международната търговия и съставляват две трети от световното население, посочва Ройтерс.
В Ню Делхи се очаква да пристигнат Урсула фон дер Лайен, Шарл Мишел и Олаф Шолц. От африканска страна ще има представители на ЮАР, Египет, Нигерия и Коморските острови – сегашен председател на Африканския съюз. Според агенцията на дневен ред ще са теми като последствията от спирането на зърнената сделка, условия за реформиране на глобалната финансова архитектура, подобряване на условията за частни инвестиции и инфраструктурни проекти в Африка, както и ситуацията в Сахелския регион.
Да се възползва от отсъствието на Путин и Си Дзинпин има намерение и американският президент Джо Байдън. Според Bloomberg, цитирана от ТАСС, Байдън има намерение да представи позицията на САЩ на страните, които се „стремят към по-тесни връзки с Китай“ и заемат неутрална позиция по отношение на конфликта в Украйна. Сред тези страни агенцията назовава Бразилия, Индонезия и ЮАР. Според Bloomberg ключов въпрос ще бъде и финансирането от страна на Световната банка.
Канцлерът на Германия Олаф Шолц щял да използва срещата за подготовка на международна конференция в Берлин на 20 ноември с участието на европейски и африкански лидери.
На срещата на G-20, освен страните – членки на групата, са поканени Бангладеш, Египет, Испания, Мавриций, Нигерия, Нидерландия, ОАЕ, Оман и Сингапур.