Създадена бе суперкомпютърна система „ТиенхъСин‘и“
В Китай беше създадена поредната суперкомпютърна система от ново поколение, наречена „ТиенхъСин‘и“. Тя ще даде възможност за дигитална трансформация и надграждане на традиционните индустрии благодарение на по-големите възможности, които системата ще предложи в множество области – от предоставяне на изчислителна мощност, съхранение и обработка на огромно количество данни и намиране на практически решения за научни проблеми, бизнес операции на фирми и други социални аспекти.
„ТиенхъСин‘и“ е част от научната изследователска база на Националния суперкомпютърен център в Гуанджоу, южната китайска провинция Гуандун. Операциите на китайския суперкомпютър ще отговорят на нарастващите изчислителни изисквания в областта на високопроизводителните изчисления, обучението на големи модели с изкуствен интелект (AI) и анализа на големи данни, обявиха от центъра на церемонията по откриването му.
От пускането му в експлоатация преди около месец ежедневният брой операции на суперкомпютъра вече надхвърля 30 000. Най-използвани до момента са неговите услуги в областите на изучаването на спецификата на атмосферата и океаните, астрономията и Вселената, енергийния сектор и материалознанието, биомедицината, индустриалното производство и различни сфери на развитие на технологиите за изкуствен интелект. Суперкомпютърната система също така ускори изграждането на проекта за интернет свързване на суперкомпютърни приложения в района на Големия залив Гуангдун – Хонконг – Макао.
Лу Ютон, ръководител на Националния суперкомпютърен център в Гуанджоу, коментира, че „ТиенхъСин‘и“ е суперкомпютърна система, ориентирана към практическото приложение на нейните услуги. „Суперкомпютърът трябва да осигури подкрепа за всички сектори на икономиката; неговите потребители са тези, които нямат компютърен опит в използването на такава сложна техника. Именно заради това сме се погрижили суперкомпютърната система да е лесна за използване платформа, която да донесе възможно най-много ползи във възможно най-много сектори на социалния и икономическия живот“, каза Лу.