Създадоха нова технология за детска лицево-челюстна хирургия
Научен медицински екип под ръководството на генералния директор на Националния медицински изследователски център (НМИЦ) по детска хематология, онкология и имунология „Дмитрий Рогачов“ и Министерството на здравеопазването на Русия, Николай Грачов разработи цялостна система за лечение и рехабилитация на деца след отстраняване на тумор на челюстта, съобщи minzdrav.gov.ru.
Повече от 30 деца годишно се оперират в центъра, при което се отстранява част от челюстта, което сериозно ограничава ежедневието на детето. А съществуващите методи за възстановяване на челюстта при възрастни не са подходящи за деца, тъй като те растат, а реконструктивният материал също трябва да се увеличава.
Новата технология работи по алгоритъм, разработен от учените: диагностика на тумора, 3D моделиране, хирургични операции, трансплантация на растящи ендопротези, динамично наблюдение и индивидуално коригиране на лечението.
От 2017 г. лекарите извършват реконструктивни операции с растящи титанови ендопротези. Разработката елиминира необходимостта от хирургична смяна на протезата и позволява разширяването й с минимални усилия. В допълнение, ендопротезата предотвратява образуването на вторични усложнения.
„Това е уникален дизайн. И се прави за първи път в медицинската практика”, каза старши научен сътрудник Николай Марков.
По думите му, когато детето с такава протеза достигне 12-14-годишна възраст, ендопротезата се променя на микрохирургична конструкция: от крака на пациента се взема фибуларно парче, което се вгражда вместо ендопротезата, върху него се поставят зъбни импланти и по такъв начин се възстановява челюстта.