Съюзът на ветераните от войните: Защо делим мъртвите герои?
Позиция на Съюза на ветераните от войните във връзка с възстановяването на Мемориала на загиналите войници от Първи пехотен софийски полк и Шести пехотен търновски полк.
Доц. Иван Сечанов – Председател на Съюза на ветераните от войните
До арх. Здравко Здравков, главен архитект на Столична община
Уважаеми господин арх. Здравков,
Използваме предоставената възможност да изразим мнението на ръководството на Съюза на ветераните от войните в България (СВВБ) по класирания в архитектурния конкурс на първо място идеен проект за възстановяване на Мемориала на загиналите войници от Първи пехотен софийски полк и Шести пехотен търновски полк, организиран от Столична община – Направление „Архитектура и градоустройство” (НАГ), на студио „Герупплан“ ЕООД с ръководител арх. Филипа Гугучкова. Виждаме, че победителят се е съобразил със заданието проектът да осигурява условия за отдаване на почит и възпоменание, включително за полагане на венци в памет и прослава на падналите в Балканската война 1912-1913 г., Междусъюзническата война 1913 г. и Първата световна война 1914-1918 г.
Не само за наше съжаление, ще липсват имената на тези, които са загинали във Втората световна война. Историята помни, че Първи пехотен софийски полк се сражава геройски както по фронтовете във войните за национално обединение (1912–1918 г.), така и по време на Втората световна война при Страцин, Крива паланка и Куманово. Шести пехотен търновски полк участва във войните за национално обединение (1912–1918 г.), но и в заключителната фаза на Втората световна война, отличавайки се в боевете при Стражин и Куманово.
Този въпрос е поставян нееднократно в годините назад от Съюза на ветераните от войните на България, но очевидно не е намерено подходящо решение. Каквито и да са съображенията да делиш мъртвите герои от едни и същи полкове, не е разбираемо! Според нас, успоредно с възстановяването на мемориала в автентичния му вид преди разрушаването, може да се намери място и за имената на загиналите български воини от същите полкове през Втората световна война. Надявам се, че неприемането на нашето предложение в годините назад, не е продиктувано от политически съображения, които не биха били оправдани.
От 2000 г. насам Съюзът на ветераните от войните в България стои в основата на инициативите за възстановяване на мемориала. Заедно със СОСЗР, Съюза на военноинвалидите и военнопострадалите и Съюза на възпитаниците на ВНВУ, ШЗО и РВО сформирахме Инициативен комитет, който имаше нееднократни срещи с ръководството на Столична община. За съжаление на финалната права две от тези военно-патриотични организация – СОСЗР и СВВБ, не получиха възможност да участват в определянето на победителя. Остава да се надяваме, че ще има кой да каже на потомците на останалите по бойните полета на Втората световна война от двата полка защо имената на техните предци не са изписани на плочите. Едва ли ще ги удовлетвори обяснението, че такова е решението на Столичния общински съвет от 25 май 2023 г.! Още повече, че София няма паметник с имената на загиналите във Втората световна война, както повечето градове и села в страната.
Председател на СВВБ
Доц. д-р Иван Сечанов