С поглед към утрешния ден
На фона на глобалното замърсяване на околната среда, причинено главно от индустриалното недалновидно развитие, изпъкват последователните усилия на Китай за търсене на хармония между човек и природа, за едно стабилно зелено бъдеще.
В това отношение КНР има ясен план и строго начертани цели – постигане на пик на емисиите на въглероден двуокис преди 2030 г. и въглеродна неутралност преди 2060 г. Един амбициозен ангажимент на огромната страна в унисон с Парижкото споразумение за изменението на климата. Действията на съвременен Китай в това отношение намират сериозно отражение в много сфери от социо-икономическия живот в Поднебесната.
Няколко примера. През миналата година общият обем въглеродни емисии на КНР е продължило стабилно да намалява. Делът на неизкопаемите горива в енергийния профил достига 17,5 процента, производството на енергия от възобновяеми източници надхвърля 1,2 милиарда киловата, а нивото на горско покритие вече е над 24 процента. Към тези впечатляващи факти би трябвало да добавим, че производството и продажбите на превозни средства с нови енергийни източници в страната са на първо място в света вече повече от осем години. Несъмнено икономиката на нов, социалистически Китай позволява рационалното и ефикасно прилагане на сериозни мерки по пътя на зеленото развитие, една високохуманна и необходима цел.