Толкова по въпроса за свободата на мореплаването
Или как реагираха Щатите на военноморските учения Китай – Русия във водите покрай Аляска
Мир, свобода, заедно с човешки права са основни думи в пропагандистката христоматия на Вашингтон. Една от подтемите, разбира се, е свобода на корабоплаването, с което Чичо Сам оправдава безцеремонното обикаляне на световните морета и океани с тежки бойни формации на щатския флот.
Когато обаче става дума за военноморски учения на други държави в близост до границите на САЩ (естествено в екстериториални води) реакцията е почти истерична. Такива мисли навява завършилата наскоро военноморска учебна операция „Север/Сътрудничество 2023“ на флотилии от Китай и Русия. Зона на учението бе регионът на Беринговия пролив, югозападно от бреговете на Аляска. И този път присъствието на чужди военни кораби недалеч от бреговете на Америка предизвика силно вълнение.
“Това е безпрецедентна по размери и мащаби съвместна военноморска операция на Китай и Русия – възкликна тревожно сенаторът Дън Съливан. – Няма значение дали живеете в Аляска, както мен, или на източното крайбрежие на САЩ, подобни действия близо до границите ни предизвикват опасения!”.
Толкова по въпроса за свободата на мореплаването. Пентагонът незабавно изпрати четири ескадрени миноносеца/ есминеца (мощни военни кораби), за да „наблюдават“ ученията (успоредно със спътниковия шпионаж и ред други начини за следене). Една любопитна подробност – същите есминци преди време демонстративно дефилираха по Тайванския пролив, под носа на Китай. В името на свободата на мореплаването или с цел заплашително дрънкане на оръжие заради невралгичната тема „Тайван“? Всеки сам може да прецени…
Естествено, Пекин и Москва провеждат не за първи път подобни съвместни морски учения и през юли те бяха в зоната на Японско море. Но за разлика от тогава, сегашното „Север/Сътрудничество 2023“ беше недалеч от бреговете на Северна Америка и реакцията бе съвсем друга. Очевидно Вашингтон, „големият светъл град на хълма“, както е известен в американския политически фолклор, все още не може да свикне, че за разлика отпреди години, границите на тази държава не са нещо недостъпно и изолирано. Страховата невроза в Щатите достигна при последния случай такива размери, че Белият дом се видя принуден да успокоява своите граждани. Карин Жан Пиер, прессекретар на Белия дом, цитира специално становище на Пентагона, че “въоръжените сили на САЩ активно следят руско-китайското военноморско патрулиране в северната част на Тихия океан”. Тя подчерта дебело, че „тези учения не се оценяват като заплаха“. Това противоречие между истеричните нотки на сенатора Съливан и почти психотерапевтичната реплика на Пентагона очевидно даде повод и на китайския в. „Глоубъл таймс“ да отбележи в коментар, че „третата съвместна военноморска акция на Китай и Русия очевидно е засегнала нервите на американските медии, които са я нарекли „крайно провокационна“, като при това са пренебрегнали факта, че САЩ постоянно отправят военни кораби и самолети към бреговете на Китай, като постоянно размахват декларации за “свободата на корабоплаването“.
Повече от очевидно е, че въпросната „свобода“ е смокиновият лист, зад който (все по-неуспешно) се прикрива практиката на официален Вашингтон да демонстрира повсеместно военноморско превъзходство и да доминира в тази част от глобалната политика. И тук става дума не само за геополитика, но и за огромните суми, които се реализират чрез корабната търговия по световния океан. Очевидно на Чичо Сам досега е било доста удобно да играе ролята на могъщ контрольор по морските пътища. Практика, която постепенно се изплъзва от ръцете му…
И още една любопитна подробност. Според международни експерти общото затопляне на Земята води до рязко намаляване на ледените „бариери“ в северната част на Тихия океан. Тази зона, включително и Берингово море, е важна, защото оттук големите кораби получават нов, по-широк достъп на север, като арктическите маршрути за корабоплаване могат да придобият ключово значение за граждански съдове, занимаващи се с търговска дейност. Без съмнение доста показателен факт. Но извън финансовите спекулации относно недалечното бъдеще остава реалният геополитически факт. Очевидно настъпва краят на американското военноморско доминиране. Както изтъкват официални китайски медии, подобен вид далечни морски учения (като „Север/Сътрудничество 2023“ ) са контрамярка и сигнал срещу хегемонистките действия на САЩ, които често извършват провокации близо до Китай в името на свободата на корабоплаване“. Допълнителен коментар едва ли е нужен.